Wydarzenia w Polsce
W maju 1306 roku miało miejsce rozbicie dzielnicowe. Książę Władysław Łokietek zajął Wawel, podczas gdy Kraków pozostawał wierny Czechom. Miasto poddało się Łokietkowi po śmierci króla Wacława III 4 sierpnia. Wiosną margrabiowie brandenburscy wkroczyli na Pomorze na mocy paktów z Przemyślidami. Jesienią Łokietek pozbawił władzy ród Święców, a w listopadzie i grudniu zajął Świecie oraz Gdańsk.
Kolejnym istotnym wydarzeniem było przejęcie władzy przez Władysława Łokietka. W tym okresie zmarł również jego syn, Stefan.
Wydarzenia na świecie
W styczniu 1306 roku założono Uniwersytet w Orleanie. 10 lutego Robert I Bruce zabił swego rywala do tronu, Johna Comyn, a 25 marca został królem Szkocji, a 27 marca odbyła się jego koronacja. W czerwcu Szkoci zostali pokonani przez Anglików w bitwie pod Methven.
4 sierpnia w Ołomuńcu zginął Wacław III, król Czech, co oznaczało koniec dynastii Przemyślidów. W tym czasie rozpoczęły się prześladowania templariuszy przez króla Francji Filipa IV, który oskarżał ich o kult diabła, a także wypędził Żydów z Francji. Zmarł również Jerzy I halicki, mąż siostry Łokietka, a jego synowie znaleźli wsparcie u Władysława Łokietka.
Joannici, pod dowództwem Foulques de Villaret, zdobyli wyspy Kos i Kastelorizo, jednak nie udało im się zdobyć Rodos.
Zmarli
- 7 maja – Przemysław Raciborski, książę raciborski (ur. ok. 1263)
- 23 lipca – Joanna z Orvieto, włoska tercjarka dominikańska (ur. ok. 1264)
- 4 sierpnia – Wacław III, król Czech (ur. 1289)
- 12 grudnia – Konrad z Offidy, włoski franciszkanin (ur. ok. 1237)