12 Dywizja Piechoty (12 DP)
12 Dywizja Piechoty była jednostką Wojska Polskiego II RP, powstałą z 6 Dywizji Strzelców Polskich Armii Polskiej we Francji. Na podstawie rozkazu Ministerstwa Spraw Wojskowych z 1 września 1919 roku, dywizja została sformowana i stacjonowała w Tarnopolu. W skład 12 DP wchodziły pułki piechoty: 51, 52 i 54 oraz pułk artylerii lekkiej.
Formowanie i reorganizacja
Dywizja zorganizowana została na bazie Armii Polskiej utworzonej podczas I wojny światowej. Po przekształceniach w 1919 roku, 12 DP przeszła reorganizację, w której uczestniczyli polscy oficerowie oraz żołnierze z poboru. W wyniku tych zmian, dywizja miała nową strukturę, która obejmowała m.in. dowództwo, sekcje taborowe, brygady piechoty oraz batalion saperów.
Dywizja podczas walk o granice
W styczniu i lutym 1920 roku, 12 DP uczestniczyła w walkach na linii Starokonstantynów – Uszyca. Wiosną 1920 roku brała udział w wyprawie kijowskiej, zdobywając miejscowości jak Bar i Tulczyn. Po walkach, dywizja zajmowała stanowiska obronne na linii Dniestru do Bohu i prowadziła działania opóźniające przeciwko bolszewikom.
Dywizja w okresie pokoju
Po wojnie, 12 DP przeszła na stopę pokojową, reorganizując swoje jednostki. W Tarnopolu rozwijano życie kulturalne i sportowe, organizowane były kursy dla żołnierzy i cywilów. W 1932 roku powstał Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy.
Udział w kampanii wrześniowej 1939
W czerwcu 1939 roku, 12 DP została włączona w skład Armii „Prusy”. W wyniku mobilizacji, dywizja rozpoczęła działania na froncie 1 września, broniąc kierunków Końskie i Kielce. Po walkach w rejonie Iłży, dywizja poniosła straty i została rozwiązana 9 września. Część żołnierzy wzięła udział w drugiej bitwie pod Tomaszowem Lubelskim.
Odtworzenie dywizji w Armii Krajowej
W 1944 roku, w ramach akcji odtwarzania jednostek wojskowych, utworzono 12 Dywizję Piechoty AK, która operowała na terenie Lwowa i Podokręgu Tarnopol.
Podsumowanie
12 Dywizja Piechoty odegrała znaczącą rolę w historii Wojska Polskiego, biorąc udział w kluczowych działaniach wojennych oraz w okresie międzywojennym, a jej tradycje są kontynuowane w ramach Armii Krajowej.