Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

1 Dywizja Pancerna (PSZ)

1 Dywizja Pancerna

1 Dywizja Pancerna (1 DPanc., znana jako Czarne Diabły) była wielką jednostką pancerną Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej, aktywną od 25 lutego 1942 do 10 czerwca 1947 roku.

Reklama

Historia i Formowanie

Dywizja została sformowana na rozkaz Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego. Powstała z jednostek I Korpusu Polskiego w Wielkiej Brytanii, w tym 10 Brygady Kawalerii Pancernej i 16 Brygady Czołgów. W początkowym okresie dywizja chroniła wschodnie wybrzeże Szkocji przed ewentualnym atakiem niemieckim.

Operacje w Normandii

W lipcu 1944 roku dywizja została przerzucona do Normandii i weszła do akcji w składzie 1 Armii Kanadyjskiej podczas operacji Totalize. Wzięła również udział w operacji Tractable, mającej na celu okrążenie niemieckich wojsk w okolicach Falaise, co ostatecznie zakończyło się sukcesem w bitwie pod Falaise.

Reklama

Walki w Belgii i Holandii

Po bitwie pod Falaise, 1 DPanc. przeszła do pościgu za wycofującymi się Niemcami, osiągając Belgii i zdobywając miasta takie jak Ypres i Gandawa. W październiku 1944 roku dywizja zdobyła Bredę, a następnie Moerdijk.

Operacje w Niemczech

Po zdobyciu Moerdijk, 1 Dywizja Pancerna kontynuowała działania ofensywne, przekraczając granicę niemiecką w kwietniu 1945 roku. Uczestniczyła w wyzwoleniu obozu jenieckiego dla kobiet-żołnierzy Armii Krajowej oraz w ataku na Wilhelmshaven, gdzie zdobyła dużą ilość niemieckich żołnierzy i sprzętu.

Dowództwo

Pierwszym dowódcą dywizji był gen. Stanisław Maczek, a ostatnim gen. Klemens Rudnicki. W skład dowództwa wchodzili również zastępcy i szefowie sztabu, jak płk dypl. Bronisław Noël.

Struktura Organizacyjna

Dywizja składała się z kilku brygad, w tym:

  • 10 Brygada Kawalerii Pancernej
  • 3 Brygada Strzelców

Oprócz tego, dywizja miała własną artylerię, jednostki saperskie oraz oddziały łączności i zaopatrzenia.

Odznaczenia i Pamięć

1 Dywizja Pancerna była odznaczona za swoje osiągnięcia. Żołnierze polegli w walkach zostali pochowani na cmentarzach wojennych, takich jak Polski Cmentarz Wojskowy w Bredzie.

Demobilizacja

Po zakończeniu działań wojennych, 1 Dywizja Pancerna została przeniesiona do Anglii, gdzie w czerwcu 1947 roku nastąpiła jej demobilizacja.

Reklama
Reklama