Dzisiaj jest 25 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Inauguracyjna gala bez Wiktora Orbana: „Było warto”

„To było warte swojej ceny” – skomentował doradca premiera Węgier decyzję o braku zaproszenia dla Viktora Orbana oraz węgierskiego ambasadora na galę inaugurującą polską prezydencję w Radzie UE. Zabrakło zaproszeń z powodu konfliktu między Budapesztem a Warszawą, który zaostrzył się po tym, jak węgierskie władze udzieliły ochrony Marcinowi Romanowskiemu, politykowi PiS poszukiwanemu przez polskie służby.

AZYL POLITYCZNY I KONFLIKT MIĘDZY PAŃSTWAMI

Balazs Orban, w swoim sobotnim wpisie na platformie X, przypomniał, że w grudniu Węgry udzieliły azylu politycznego byłemu wiceministrowi sprawiedliwości Polski, Marcinowi Romanowskiemu. „Został on aresztowany pomimo immunitetu parlamentarnego, co stawia pod znakiem zapytania możliwość otrzymania uczciwego procesu” – ocenił polityk.

Według Orbana, w kontekście spraw przeciwko Donaldowi Trumpowi, Matteo Salviniemu, Marine Le Pen i innym osobom, to kolejny dowód na to, że lewica wykorzystuje prawo przeciwko swoim politycznym przeciwnikom. „Jeśli wspieranie uchodźców politycznych i obrona sprawiedliwości wiążą się z wykluczeniem z niektórych ceremonii, to było to warte swojej ceny” – dodał doradca premiera.

BRAK ZAPROSZEŃ I REAKCJA POLSKI

Warto przypomnieć, że premier Węgier nie otrzymał zaproszenia na inaugurację polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, co potwierdziła wiceminister ds. europejskich Magdalena Sobkowiak-Czarnecka w TVP Info. To z Budapesztu Warszawa przejęła rolę kraju przewodzącego.

Węgierski ambasador w Polsce, István Íjgyártó, także został poinformowany przez MSZ, że nie jest mile widziany na uroczystości. Sobkowiak-Czarnecka zauważyła, że brak zaproszeń jest konsekwencją udzielenia azylu politycznego Romanowskiemu. Zaznaczyła również, że Węgry „same postawiły się na marginesie UE” i są jedynym krajem objętym procedurą kontroli praworządności w Unii.

Polska zaczęła swoją prezydencję w Radzie Unii Europejskiej 1 stycznia, a brak zaproszeń na inaugurację spotkał się z krytyką ze strony węgierskiego ministra spraw zagranicznych, Pétera Szijjártó, który określił decyzję polskiego ministra jako „żałosną i dziecinną”.

SPRAWY PRAWNE MARCINA ROMANOWSKIEGO

Po tym, jak Węgry przyznały Romanowskiemu ochronę, ambasador RP w Budapeszcie został wezwany do kraju na „bezterminowe konsultacje”. Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, jest podejrzany o nieprawidłowości w zarządzaniu środkami z Funduszu Sprawiedliwości. Przed przyznaniem mu azylu warszawski sąd okręgowy zgodził się na jego tymczasowe aresztowanie, wydając następnie Europejski Nakaz Aresztowania.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie