Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Immunitety trzech polityków pod znakiem zapytania. Wśród nich Daniel Obajtek

Prokurator Generalny Adam Bodnar złożył trzy wnioski o uchwałę immunitetów dla polskich parlamentarzystów, o czym poinformowała w czwartek prokurator Anna Adamiak. Wnioski dotyczą dwóch posłów oraz jednego europosła.

WNIOSEK O IMUNITET DLA KRZYSZTOFA SZCZUCKIEGO

Jak sprecyzowała rzeczniczka Prokuratora Generalnego, dwa wnioski trafiły do Marszałka Sejmu, a jeden do Parlamentu Europejskiego. Dotyczą one Krzysztofa Szczuckiego (PiS) oraz Jana Krzysztofa Ardanowskiego (Republikanie), natomiast wniosek do PE odnosi się do europosła Daniela Obajtka z PiS.

Wniosek o uchwałę immunitetu posła Szczuckiego został sformułowany przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Zgromadzony materiał dowodowy uzasadnia podejrzenie, że poseł ten niedopełnił obowiązków oraz przekroczył swoje uprawnienia w celu uzyskania korzyści osobistej. W tej sprawie rzeczniczka prokuratury zaznaczyła, że Szczucki, pełniąc funkcję prezesa Rządowego Centrum Legislacji, przeprowadził zmiany w strukturze organizacyjnej tej instytucji, tworząc Wydział Edukacji i Komunikacji. Wydział ten zatrudnił pewne osoby bez przeprowadzenia konkursu.

Te osoby nie wykonywały jednak zadań dla tego wydziału, lecz pomagały posłowi w kampanii wyborczej, czerpiąc wynagrodzenie oraz inne świadczenia z Rządowego Centrum Legislacji. Prokuratura podaje, że działania Szczuckiego wyrządziły Skarbowi Państwa szkodę majątkową o wartości nie mniejszej niż 900 tysięcy złotych.

WNIOSEK O IMUNITET DLA JANA KRZYSZTOFA ARDANOWSKIEGO

W przypadku Jana Krzysztofa Ardanowskiego, wniosek został przygotowany przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie. Postępowanie to jest obszerne i dotyczy nieprawidłowości w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Do tej pory zarzuty usłyszało aż 62 osób.

W ramach dwóch wątków tego postępowania prokurator zdołał zgromadzić dowody, które wskazują, że jako minister, Ardanowski nie dopełnił swoich obowiązków i przekroczył kompetencje w nadzorze nad KOWR. W jednym przypadku polecił lub wyraził zgodę na udzielenie bankowych gwarancji dla spółki i spółdzielni, które w obliczu ich sytuacji nie powinny były ich otrzymać. Kredyty przyznane na tej podstawie nie zostały spłacone, co spowodowało aktywację gwarancji, a w konsekwencji obciążyło Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Straty dla Skarbu Państwa oszacowano na 100 milionów złotych w jednym przypadku i 20 milionów w drugim.

Wkrótce można spodziewać się kolejnych informacji w tej sprawie.

Źródło/foto: Polsat News

PAP/Darek Delmanowicz
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie