Stała praca nie oznacza spędzenia całego życia w jednym miejscu. Oczywiście starsze pokolenia potrafiły przepracować czterdzieści lat w jednej firmie, zakładzie, czy fabryce, ale czasy się zmieniły. Dzisiaj pracodawców nie dziwi to, że chcemy szukać najlepszego dla siebie miejsca i warunków. Kiedy w takim razie jest najlepszy czas na zmiany?
Zmieniamy pracę – przynajmniej raz na kilka lat
Zanim odpowiemy na pytanie zawarte w tytule, przyjrzyjmy się rynkowi pracy – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jeżeli chodzi o nasz kraj,
badania CBOS
wskazują, że mniej niż 28% osób zmieniło miejsce zatrudnienia w ostatnich pięciu latach.
Z kolei jak podają badania amerykańskiego portalu LinkedIn Workforce Confidence Index, aż 37% jego użytkowników przeniosło się do nowej firmy w 2021 roku. W USA w całym życiu kobiety i mężczyźni zmieniają pracę średnio 12 razy, a w jednym miejscu spędzają przeciętnie 4 lata.
Młodsze pokolenia, które dopiero zaczynają rozwijać swoją karierę podchodzą do sprawy nieco inaczej. Potrafią zmieniać miejsce zatrudnienia nawet kilka razy w roku, a przynajmniej raz na dwa lata. Powody tak częstej rotacji są różne: na przykład niekorzystna zmiana warunków, lub zbyt obciążające zajęcie.
Jak pokazują
współczesne przykłady CV
– tak zwanych „skoczków” nie brakuje, a pracodawcy przestali uważać to zjawisko za niepokojące. Dzisiaj coraz rzadziej usłyszymy pytanie, dlaczego nie jesteśmy w stanie zagrzać miejsca w jednej firmie. Wyzwaniem za to staje się zapewnienie pracownikowi takich warunków, by chciał zostać na dłużej i miał możliwość rozwoju.
Co skłania ludzi do zmiany pracy?
Te powody większość z nas zna z doświadczenia, ale jak pokazują różne
źródła
, najczęściej podejmujemy nową pracę z myślą o zachowaniu balansu pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym, w poszukiwaniu lepszego wynagrodzenia. Co ciekawe, przyczyną zmiany pracy jest często zignorowanie potrzeb pracownika (na przykład w czasie pandemii).
Jak długo pracować w jednej firmie?
Jak
twierdzi
Amy Zimmerman, dyrektorka ds. Kadr w Relay Payments, idealny staż w jednym miejscu to 2-3 lata. Dlaczego? W tym przedziale czasowym pracownik ma szansę pokazać, że potrafił podjąć zobowiązanie i należycie je zrealizować. Z kolei Jaya Dass – dyrektorka zarządzająca Randstad w Singapurze i Malezji jest zdania, że minimum powinniśmy przepracować 18 miesięcy, a najlepiej zostać w jednym miejscu 3-5 lat, a więc przejść w firmie dwa pełne cykle budżetowe. Chodzi o to, by móc sprostać wyzwaniom, napotkać trudności i stawić im czoła, jak najwięcej się nauczyć. Zbyt krótki staż nie pozwoli rozwinąć skrzydeł i może okazać się bezproduktywny.
Czy warto często zmieniać pracę?
Tak, bo to dobry sposób na to, by więcej zarabiać i szybciej rozwijać swoją karierę. Nie należy jednak skakać z firmy do firmy dłużej niż kilka lat, bo to może przynieść wręcz odwrotny skutek. Poza tym, warto dać sobie czas, by oswoić się z nowym miejscem, nawiązać relacje i pozostawić po sobie dobre wrażenie. Czasem szybka zmiana pracy będzie źle świadczyć o kandydacie – można uznać go za osobę, która szybko się nudzi i świadomie wybiera stanowiska, które są poniżej kompetencji. Właśnie dlatego dobrą praktyką będzie określenie, w jakim obszarze chcemy się rozwijać i o jakiej pracy tak naprawdę marzymy.
Jakie czynniki wskazują na to, że pora zacząć szukać nowego zajęcia?
#1 Praca przestaje stanowić wyzwanie
Chodzi o sytuację, w której monotonia i rutyna tego, czym się zajmujemy, zaczyna być uciążliwa i przytłaczająca. Jeżeli czujesz, że stoisz w miejscu, a jesteś osobą, która lubi się rozwijać, to najwyższy czas, aby przygotować nowe CV i zacząć aplikować.
#2 Gdy praca przestaje zaspokajać potrzeby finansowe
Zdarza się, że firma nie jest w stanie zaproponować pracownikowi lepszych warunków finansowych. Atmosfera i przywiązanie do marki to jedno, ale praca powinna pozwolić na utrzymanie, a nawet więcej. To ty decydujesz o tym, ile chcesz zarabiać.
#3 Gdy pracodawca przestaje dbać o twoje potrzeby
Brak nowych szkoleń, benefitów i pozapłacowej gratyfikacji, która stanowiła dla ciebie motywację? Obecnie rynek pracy ma w tym względzie dużo do zaoferowania i warto stale przeglądać nowe oferty. Możesz otrzymać więcej!
#4 Gdy pojawiają się zagrożenia
Ścieżka kariery często wiąże się ze stresem. Trzeba umieć sobie z nim radzić. Jeżeli jednak w twoim środowisku zawodowym pojawia się mobbing, nieprofesjonalne zachowania, toksyczne relacje lub wymagania, które sprawiają ci dyskomfort – nie ma się nad czym zastanawiać! W trosce o swoje zdrowie psychiczne zmień pracę.
Po ilu latach na pewno zmienić pracę?
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Wiele zależy od tego, czy firma oferuje ci możliwość rozwoju, czy czujesz, że dane miejsce pozwala ci uczyć się, poznawać nowych ludzi, awansować. Pamiętaj, że choć zmiana często kojarzy się z wyjściem ze strefą komfortu, to jednak ryzyko się opłaca.