Huragan Kirk przemieszcza się przez Atlantyk w kierunku Europy, niosąc ze sobą wiatry o prędkości sięgającej 130 km/h. We wtorek ma dotrzeć do Polski, gdzie mimo znacznego osłabienia, nadal może stanowić zagrożenie, szczególnie na południu kraju. W górach wiatr halny ma osiągać prędkość do 110 km/h, co skłania meteorologów do wystawienia ostrzeżeń przed silnym wiatrem na najbliższe dni.
Aktualna sytuacja huraganu
Na chwilę obecną huragan Kirk wciąż znajduje się nad oceanem Atlantyckim, przemieszczając się w stronę zachodniej Europy z prędkością 40 km/h. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, do wtorku huragan osłabnie na tyle, że przekształci się w niż atlantycki, ale prognozy wskazują, że silny wiatr nadal będzie stanowił zagrożenie.
Prognoza dla Polski
Według meteorologów, po przejściu przez Francję, Kirk może szybko dotrzeć do Niemiec, a od wtorku jego skutki odczują także południowe regiony Polski. Szczególne ostrzeżenia dotyczą halnego, który w górach mógłby wiać z prędkością do 110 km/h. W terenach podgórskich prędkość wiatru może osiągnąć 80 km/h.
Halny ma prawdopodobnie utrzymać się także w środę, z wciąż silnymi porywami na wspomnianych terenach. Synoptycy planują wydanie stosownych alertów w związku z tym zagrożeniem.
Ostrzeżenia meteorologiczne
Najświeższe prognozy alertów pogodowych IMGW wskazują na wzrost siły wiatru w ciągu najbliższych dni. We wtorek planowane są ostrzeżenia pierwszego stopnia w południowej części województw śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego. Natomiast w środę żółte alerty z powodu silnego wiatru pozostaną w mocy na południu województwa podkarpackiego, podczas gdy w innych regionach wiatr chwilowo osłabnie.
Czwartek przyniesie ponownie silniejsze porywy wiatru w południowej Polsce, co może wiązać się z kolejnymi alertami pierwszego stopnia. W terenach podgórskich prędkość wiatru w porywach również osiągnie 85 km/h. Takie warunki mogą utrzymać się także w piątek, kiedy to silne wiatry nadal będą odczuwalne na terenach górskich.
Bądź na bieżąco z informacjami pogodowymi i dołącz do grona ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage. Polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj nasze artykuły!
Źródło/foto: Interia