Grzegorz Braun został ukarany przez Parlament Europejski, a jego konsekwencje będą trwały przez dwa dni. W tym czasie utraci prawo do diety europosła oraz zostanie wykluczony z obrad. Decyzja ta jest efektem jego kontrowersyjnej wypowiedzi podczas debaty na temat osób LGBTQI oraz zakłócenia minuty ciszy poświęconej ofiarom Holokaustu.
Kara za obraźliwe wypowiedzi
O karze dla Brauna poinformowała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola, otwierając obrady w Strasburgu 11 lutego. Swoje kontrowersyjne słowa wypowiedział 27 listopada 2024 roku, podczas debaty dotyczącej węgierskiej ustawy, która zakazuje propagowania zmiany płci oraz homoseksualizmu w szkołach. Mówiąc o płciach, europoseł stwierdził: „Ile jest płci? Mężczyźni, kobiety i osoby z zaburzeniami osobowości.” Takie sformułowania spotkały się z dezaprobatą ze strony prowadzącej posiedzenie wiceprzewodniczącej Katariny Barley.
Zakłócenie ceremonii pamięci
Oprócz ukarania za obraźliwe wypowiedzi, Braun został również pociągnięty do odpowiedzialności za zakłócenie uroczystego posiedzenia Parlamentu Europejskiego, które miało miejsce w Brukseli 29 stycznia. Podczas minuty ciszy, poświęconej pamięci ofiar Holokaustu, polski europoseł wielokrotnie krzyczał: „Módlcie się za ofiary żydowskiego ludobójstwa w Gazie.” Na jego wystąpienie zareagowała przewodnicząca PE, która wykluczyła go z obrad, a następnie Braun został wyprowadzony z sali przez straż parlamentarną.
Sankcje zgodne z regulaminem PE
Przewidziane w regulaminie Parlamentu Europejskiego sankcje za naruszenia obejmują między innymi naganę oraz czasowy zakaz reprezentowania PE w delegacjach czy na konferencjach. Sankcje mogą obejmować też utratę prawa do otrzymywania diety dziennej przez okres od dwóch do 60 dni oraz czasowe zawieszenie w pracach PE.
Na stronie Parlamentu Europejskiego wskazano, że dzienna dieta europosła wynosi 350 euro, co pokrywa koszty zakwaterowania oraz wyżywienia w czasie pracy posła w europarlamencie.
Reakcje na działanie Brauna z pewnością będą kontynuowane, a jego utrata diety i wykluczenie z obrad to kolejne przykłady napięć, jakie powstają w kontekście dyskusji na temat praw mniejszości. Jak widać, w Europie nie ma miejsca na obraźliwe i dyskryminacyjne wypowiedzi.