Google Earth wprowadza Timelapse zmian na świecie z ostatnich lat. Umożliwia on podejrzenie, jak zmieniła się Ziemia przez ostatnie 37 lat. Usługa nieco zapomniana i nie tak często rozwijana jak chociażby Mapy, jednakże doczekała się znienacka niemal rewolucyjnej funkcji Timelapse.
Nowa aktualizacja długo opracowywana ma przede wszystkim uświadomić ludzi o zmianach klimatycznych. Według Google dużej części ludzi wydaje się że zmiany klimatu są dalekie oraz nierealny. Na bazie prostego przeglądu zdjęć z ostatnich lat, możemy zauważyć jak zmienił się nasz świat, jak niektóre wyspy uległy podtopieniu, a pokrywa lodowa na Arktyce zmniejszała się na naszych oczach. Funkcja została przygotowana na bazie 24 milionów zdjęć satelitarnych, wykonanych od 1987 do 2020 roku. Jest to oszałamiająca ilość danych, którą trzeba było przeanalizować oraz następnie przetworzyć. Po przetworzeniu z 20 petabajtów elementów graficznych utworzono jeden olbrzymi materiał video o wielkości 4,4 terapikseli, jest to odpowiednik 530 tysięcy filmów w wysokiej rozdzielczości 4K. W ten sposób powstał największy film na ziemi, jego przetwarzanie trwało łącznie około 2 milionów godzin na tysiącach komputerów Google Cloud.
Google podkreśla dużą rolę NASA oraz europejskiego Copernicus w całym przedsięwzięciu. To właśnie ich satelity (odpowiednio Landsat oraz Sentinel) umożliwiły zebraniu tak ogromnej ilości materiałów źródłowych. Polska również została nagrana, nie zabrakło takich miast jak Warszawa czy Elbląg.
Aby przejrzeć możliwości funkcji Timelapse, żeby skorzystać z funkcji należy wejść w Google Earth i skorzystać z funkcji Voyager (Odkrywca), gdzie Google udostępnia wycieczki interaktywne z przewodnikiem po polecanych lokalizacjach.
źródło: komputerswiat.pl
Polska zmienia swój kształt w Kaczkę.