Służby Zarządu Oczyszczania Miasta i inne jednostki upoważnione do dbania o bezpieczeństwo na ulicach, chodnikach i przystankach przez całą noc z poniedziałku na wtorek i we wtorek w ciągu dnia działały, by złagodzić skutki gołoledzi. Jednak ze względu na możliwe spadki temperatury wieczorem i w nocy, które mogą doprowadzić do zamarznięcia wilgotnych nawierzchni, zalecana jest większa czujność zarządców chodników. W ciągłej gotowości do wyjazdu na warszawskie ulice jest 170 pługoposypywarek ZOM.
Posypywaniem piaskiem i solą objęte były równolegle tereny dla pieszych, jak i jezdnie. Obecnie służby oczyszczania miasta mobilizują siły na wieczór i najbliższą noc. Choć meteorolodzy oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie wydali ostrzeżeń o gołoledzi, to jednak można spodziewać się, że spadek temperatury może doprowadzić do zamarzania wilgoci na wychłodzonych przez ostatnie mrozy nawierzchniach. Zarząd Oczyszczania Miasta apeluje do zarządców terenów o wzmożony monitoring stanu chodników i ulic, za które odpowiadają i podejmowanie adekwatnych działań. Jeśli w środę rano dojdzie do powtórzenia sytuacji z wtorkowego poranka, to o ostrożność w poruszaniu proszone są zwłaszcza osoby starsze i o ograniczonej mobilności.
Piasek i sól
Zadaniem ekip porządkowych działających na terenach dla pieszych, za które odpowiada ZOM, było przeciwdziałanie i likwidacja śliskości. W pierwszej kolejności prace trwały na kładkach, schodach, a także w miejscach, gdzie ruch pieszych jest największy, np. na dojściach do metra i 4400 przystankach. W sumie to aż 3,5 mln m kw. terenów.
Przez całą noc z poniedziałku na wtorek posypywane były jezdnie, dzięki czemu utrzymana została ciągłość kursowania autobusów miejskich. 170 posypywarek swoimi działaniami objęło 1600 km ulic. Nie odnotowano sygnałów, aby występowała na nich śliskość wynikająca z oblodzenia.
Alejki, chodniki oraz ścieżki rowerowe w warszawskich parkach i skwerach, którymi opiekuje się Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, zostały odśnieżone, posypane piaskiem lub – w przypadku alejek mineralnych – specjalną mieszanką Hanse Grand.
Kto odpowiada za odśnieżanie?
Służby miejskie apelują do pozostałych zarządców, aby zadbali o podlegające im tereny, posypywali chodniki i ulice, czyli zadbali o bezpieczeństwo mieszkańców stolicy.
Taki obowiązek mają w Warszawie:
– właściciele i zarządcy nieruchomości;
– zarządcy osiedli i chodników przylegających do nieruchomości,
– urzędy 18 dzielnic – 2100 km ulic, którymi nie kursują autobusy i 2 mln m kw. chodników wzdłuż dróg gminnych;
–
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
w zakresie alejek i chodników w parkach i wokół nich;
–
Zarząd Terenów Publicznych
na wybranych terenach Śródmieścia;
–
Zarząd Praskich Terenów Publicznych
na wybranych terenach Pragi-Północ.
Warto przypomnieć, że na terenie Warszawy znajduje się również infrastruktura, którą „opiekuje” się rządowa
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
. Są to drogi ekspresowe na terenie stolicy, część chodników, schodów wzdłuż tych dróg oraz most Południowy im. Anny Jagiellonki i most gen. Stefana Grota-Roweckiego.
Z kolei za bezpieczeństwo na peronach odpowiadają
PKP Polskie Linie Kolejowe
.
Zimowe patrole
Niedopatrzenia związane z odśnieżaniem, oblodzeniem czy zagrożeniem spadającymi soplami można zgłaszać do Straży Miejskiej m.st. Warszawy. W dniach od 1 do 20 grudnia odebrała ona 859 zgłoszeń związanych z zimą i zagrożeniami związanymi z warunkami atmosferycznymi. Najczęściej zgłoszenia pochodziły z dzielnic: Śródmieście (116), Wola (108), Mokotów (91), Bielany (81), Praga Południe (80).
W wyniku tych zgłoszeń podjęto 1359 interwencji. W tej liczbie znajdują się również nieprawidłowości, które zostały zauważone w trakcie wspólnych patroli Straży Miejskiej m.st. Warszawy i Zarządu Oczyszczania Miasta. W przypadku niewywiązywania się w sposób ewidentny ze swoich obowiązków, wobec 8 zarządców zastosowano mandaty karne. 26 zarządców pouczono.
Pełna gotowość
Dzisiejszego wieczoru i w nocy Zarząd Oczyszczania Miasta będzie monitorować zarówno warunki pogodowe, jak i sytuację na drogach, którymi kursują autobusy miejskie. W gotowości jest 170 pługoposypywarek ZOM, które wyjadą na ulice w zależności o potrzeb.
Więcej o zimowym oczyszczaniu miasta na stronie
Zarządu Oczyszczania Miasta
.