Dzięki szybkiej reakcji świadka oraz profesjonalizmowi policjantów z sieradzkiej komendy udało się uratować kolejne ludzkie życie. Mundurowi, docierając na miejsce na czas, zapobiegli tragedii. Mężczyzna w kryzysie emocjonalnym został przekazany pod specjalistyczną opiekę medyczną. Policjanci, pełniąc swoją codzienną służbę, realizują hasło „Pomagamy i chronimy”, wypełniając tym samym słowa roty ślubowania.
TERMIN ZGŁOSZENIA
8 listopada 2024 roku, około godziny 10:30, dyżurny policji odebrał zgłoszenie od zaniepokojonej kobiety. Z okna swojego mieszkania dostrzegła ona młodego mężczyznę na przystanku autobusowym w Sieradzu, który usiłował odebrać sobie życie. Natychmiast zatelefonowała na policję. Asp. szt. Wojciech Szczesny, pełniący tego dnia służbę na stanowisku kierowania, zrozumiał, jak istotne są sekundy. W trybie pilnym wysłał na miejsce patrol przewodników psów służbowych.
SZYBKA INTERWENCJA
Asp. szt. Łukasz Milczarek i st. sierż. Jakub Kołodziejczyk dotarli w krótkim czasie na przystanek. Szybko podbiegli do nieprzytomnego mężczyzny i dzięki ich zdecydowanemu działaniu, odzyskał on świadomość. Okazało się, że podjął ten desperacki krok, gdyż nie widział sensu w dalszym życiu. Policjanci przekazali go do przybyłej na miejsce załogi karetki, co pozwoliło mu otrzymać odpowiednią pomoc. Działania funkcjonariuszy zakończyły się pomyślnie.
ZADANIA POLICJANTÓW
Każdy dzień w służbie przynosi nowe wyzwania, a największą satysfakcję daje przekonanie, że dzięki swojej interwencji udało się uratować ludzkie życie i pomóc innemu człowiekowi. Kryzys emocjonalny może dotknąć każdego. Kiedy czujemy, że nie radzimy sobie z nawarstwiającymi się problemami, nie wahajmy się zwrócić po pomoc do specjalistów z zakresu psychologii lub psychiatrii w poradniach zdrowia psychicznego. Istnieje wiele instytucji, które oferują wsparcie osobom w trudnych sytuacjach.
POMOC DLA OSÓB W KRYZYSIE
W sytuacji kryzysowej warto umówić się na rozmowę bezpośrednią lub skorzystać z bezpłatnych telefonów wsparcia:
- 116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00,
- 116 111 – Kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu,
- 800 121 212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, dostępny przez całą dobę.
Możemy zwrócić się o pomoc psychologiczną także za pośrednictwem czatu lub e-maila. Oto kilka przydatnych źródeł wsparcia:
- SOS Czat dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka
- Platforma wsparcia dla osób w kryzysie psychologicznym
- Portal Życie warte jest rozmowy – kontakt z specjalistą
- Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 – kontakt przez internet
Nie przechodź obojętnie obok sytuacji kryzysowych, twoja reakcja może uratować czyjeś życie lub zdrowie!
Źródło: Polska Policja