Mateusz Piotrowski w programie „Gość Wydarzeń” wyraził swoją opinię na temat zapowiedzi Friedricha Merza, faworyta do objęcia stanowiska kanclerza Niemiec. Ekspert PISM zauważył, że deklaracje Merza dotyczące pierwszych zagranicznych wizyt mogą być interpretowane jako „sygnał dla Polski”, wskazujący na chęć Niemiec do wznowienia współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. „Niemcy chcą wrócić do gry” – stwierdził Piotrowski.
Wyniki Wyborów w Niemczech
Według wstępnych wyników wyborów w Niemczech, blok CDU/CSU zdobył zdecydowane prowadzenie. W badaniu przeprowadzonym przez ARD prognozuje się dla tego ugrupowania 29%, natomiast ZDF wskazuje na 28,5% głosów. Oznacza to, że lider CDU, Friedrich Merz, ma szansę na utworzenie nowego rządu, a jego pierwsze zagraniczne wizyty obejmą Polskę i Francję.
Reaktywacja Trójkąta Weimarskiego
Mateusz Piotrowski podkreślił, że zapowiedzi Merza są ważnym sygnałem dla Polski, ponieważ potwierdzają znaczenie reaktywacji formatu Trójkąta Weimarskiego. To nie tylko transakcja z Polski, ale także sygnał, że Niemcy pragną zbudować partnerskie relacje, gdzie Polska miałaby stać się równorzędnym partnerem.
Polska w Kontekście Polityki Obrony
Piotrowski ocenił, że te wydarzenia mają pozytywny wpływ na Polskę, zwłaszcza w kontekście zmian w obronności i polityce zagranicznej. Ekspert zauważył, że Polska może spodziewać się pozytywnych przesunięć we współpracy z Niemcami.
Perspektywy Europejskiego Programu „Nuclear Sharing”
W dyskusji pojawił się również temat potencjalnych zmian w niemieckiej polityce dotyczącej europejskiego programu „Nuclear Sharing”. Piotrowski zauważył, że to mogłoby być szokujące dla tradycyjnej polityki Niemiec, ale w obliczu społecznych nastrojów przekonywanie obywateli do takiego projektu mogłoby być dużym wyzwaniem.
Ingerencja Elona Muska w Niemieckie Wybory
Ekspert odniósł się także do działań Elona Muska, który publicznie wsparł skrajnie prawicową partię AfD. Piotrowski zauważył, że sukces AfD w wyborach może wynikać bardziej z obaw społecznych przed migracją niż z wpływu amerykańskiego miliardera. To zjawisko, według niego, stanowi zagrożenie dla demokracji w Niemczech.
Spotkanie Duda-Trump: Krótkie, ale Znaczące
W sobotę prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem podczas konferencji Conservative Political Action Conference (CPAC). Mimo że rozmowy trwały zaledwie kilkanaście minut, Piotrowski ocenił to wydarzenie jako istotne. Ekspert podkreślił, że to prezydent ma prawo do spotkania z prezydentem USA i ocenił krótką rozmowę jako problem w harmonogramie Donalda Trumpa. W każdym razie, każde spotkanie tego rodzaju, nawet krótkie, jest lepsze niż żadne.
Źródło/foto: Polsat News