Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Francja planuje interwencję w Ukrainie. Jaką rolę odegra Polska?

Francja intensyfikuje przygotowania do potencjalnej misji wojskowej w Ukrainie, a w tym kontekście prezydent Emmanuel Macron prowadził rozmowy o wsparciu swojego pomysłu ze stroną brytyjską. Francuskie służby specjalne zrealizowały również symulację operacyjną, co stawia pytanie o rolę Polski w tym przedsięwzięciu. Eksperci z „Faktu” przedstawiają swoje opinie na ten temat.

ROTACYJNE SPOTKANIA I ZAANGAŻOWANIE

Pałac Elizejski zrealizował kolejne działania zmierzające do ostatecznego zorganizowania misji wojskowej w Ukrainie. Jak donosi brytyjski „The Daily Telegraph”, w połowie stycznia Macron spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem w rezydencji Chequers, gdzie omawiano możliwości wsparcia dla proponowanego projektu. Rzecznicy obu instytucji nie skontrowali tej informacji, co służy podejrzeniom o rosnące napięcia w tej kwestii.

SCENARIUSZE MISJI WOJSKOWEJ

Według informacji z portalu, możliwe są trzy główne scenariusze dotyczące francusko-brytyjskiej misji. W pierwszym z nich, siły zachodnie miałyby zabezpieczyć rozległą, ponad 1200-kilometrową linię demarkacyjną z Rosją. W drugim, wojska zachodnie mogłyby przyjąć na siebie odpowiedzialność za obronę Kijowa, co pozwoliłoby Ukrainie skoncentrować się na ochronie granicy wschodniej. Natomiast w trzecim pomyśle, Polska miałaby pełnić rolę „tarczy powietrznej” dla żołnierzy zachodnich, którzy szkoliliby ukraińskie siły w zachodnich rejonach kraju.

CZAPY I ĆWICZENIA

„The Daily Telegraph” informuje, że Londyn nie wyraził jeszcze oficjalnego poparcia dla pomysłu Macrona. Wśród wskazówek pojawiają się pytania dotyczące ewentualnej strefy zakazu lotów nad Ukrainą. Zbieżność tych doniesień z ujawnieniem tajnych manewrów francuskich służb specjalnych nie jest przypadkowa. Serwis Intelligence Online ujawnił, że na koniec 2024 roku wykonano ćwiczenia o nazwie Persée, mające na celu przetestowanie procedur operacyjnych na wypadek rosyjskiego ataku na Ukrainę z kierunku Białorusi.

ALTERNATYWNE SCENARIUSZE I POLSKA ROLA

Szef ds. współpracy międzynarodowej w serwisie Defence24.pl, Aleksander Olech, zauważył, że w zakresie użycia sił specjalnych w Ukrainie odbyło się więcej manewrów, które nie zostały w pełni ujawnione. Ćwiczenia obejmowały m.in. szybki przerzut oddziałów do Finlandii i Estonii. Olech podkreślił, że Francuzi sprawdzali także defensywne wsparcie dla Ukrainy na froncie, co jednak spotkało się z ostrą krytyką ze strony ukraińskich władz, które obawiają się straty terytoriów.

POLITYKA A WOJSKO

Macron spodziewał się publicznego poparcia ze strony Donalda Tuska w kwestii wysłania wojsk do Ukrainy, co jednak się nie wydarzyło. Udział Polski w takiej misji mógłby być zbyt ryzykowny, zważywszy na nasze strategiczne zaangażowanie. Jeśli misja dojdzie do skutku, Polska z pewnością stanie się centrum logistycznym, a nie aktywnym uczestnikiem na polu walki.

AMBITNE PLANOWANIE, LECZ CIEKAWOŚCI POZOSTAJĄ

Mariusz Cielma, redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej”, zwraca uwagę, że posunięcia Macrona mają na celu ukazanie, że Francja i inne europejskie stolice mają coś do powiedzenia w sprawie przyszłości Ukrainy. Mimo to, ani operacja pokojowa, ani działania zbrojne nie wydały się realne wobec oporu Rosji. Wpływ na te decyzje będzie miała także wewnętrzna sytuacja w kraju prezydenta.

W POSZUKIWANIU SOJUSZNIKÓW

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację, prezydent Francji dąży do zbudowania sojuszu, by nie musieć działać w pojedynkę. Względem Wielkiej Brytanii, zdaje się, że jest naturalnym kandydatem do współpracy w tym przedsięwzięciu. Co jednak przyniesie przyszłość? Odpowiedzi w tej sprawie nie są na razie jasne, a zwroty akcji mogą zaskoczyć wszystkich.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie