Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

F-35 dla Polski: Historia pierwszego myśliwca, który dołącza do elitarnego grona obrony powietrznej

Pierwszy wielozadaniowy samolot F-35 dla Polski opuści fabrykę w środę. To pierwsza maszyna w polskim lotnictwie, która została zaprojektowana tak, aby była trudna do wykrycia przez przeciwnika. W sumie do naszego kraju trafi aż 32 te nowoczesne maszyny do 2030 roku.

Pierwszy krok w stronę nowoczesności

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Obrony Narodowej w środę w Fort Worth, o godz. 10 czasu lokalnego (17:00 czasu polskiego), odbędzie się oficjalna prezentacja pierwszego samolotu F-35, w której wezmą udział wiceministrowie Cezary Tomczyk i Paweł Bejda. Wydarzenie to zbiega się z obchodami Święta Lotnictwa Polskiego.

Umowa na F-35

Polska podpisała umowę na dostawę 32 samolotów 5. generacji F-35 Lightning II, a umowa obejmuje także zapasowe silniki, symulatory misji, wsparcie eksploatacji oraz szkolenie dla pilotów i personelu technicznego, jak przypomina Ministerstwo Obrony. Koszt F-16 wraz z systemem wsparcia oraz szkoleniem wynosił około 4,6 miliarda dolarów, a cena jednostkowa jednego samolotu oscylowała wokół 87 milionów dolarów.

Plany dostaw i szkolenia

Zgodnie z wstępnymi szacunkami, pierwsze F-35 powinny trafić do Polski w latach 2025-2026. W międzyczasie dwa samoloty F-16 będą wykorzystywane do szkolenia polskich pilotów w Stanach Zjednoczonych. Cały proces dostaw ma zostać zakończony do 2030 roku.

Podstawy i zmiany w strategii

W 2022 roku Ministerstwo Obrony poinformowało, że F-35 będą stacjonować w Łasku koło Łodzi oraz w Świdwinie na Pomorzu Zachodnim. Polski pilot F-16, podkreślając zalety nowoczesnych maszyn, mówił w rozmowie z Polsat News o ich „game-changerowej” roli, jako że platforma piątej generacji charakteryzuje się znacznie większymi możliwościami, a obniżony stopień wykrywalności ma kluczowe znaczenie dla wykonywania misji.

Płk pil. Piotr Ostrouch, dowódca 32. bazy lotnictwa taktycznego, poinformował, że rozpoczęto już przygotowania do przyjęcia nowych samolotów. Proces ten potrwa jeszcze rok, aż do momentu certyfikacji, a rozpoczęto już wstępną selekcję personelu.

F-35 Lightning II – co to za maszyny?

Samoloty F-35 Lightning II to wielozadaniowce, zdolne do zwalczania statków powietrznych przeciwnika, ataku celów na ziemi oraz wykonywania misji rozpoznawczych. W kwietniu bieżącego roku Sztab Generalny Wojska Polskiego ogłosił konkurs na nazwę polskich F-35, a propozycję, która zdobyła najwięcej głosów, to „Husarz”.

Dzięki zakupowi tych nowoczesnych samolotów Polska dołącza do elitarnego grona państw, które je posiadają. Samoloty F-35 wyróżniają się interoperacyjnością, współpracując z systemami PATRIOT oraz myśliwcami F-16, które już znajdują się w arsenale Wojska Polskiego.

Źródło/foto: Polsat News

HANDOUT/AFP/East News (Zdj. ilustracyjne)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie