Rosyjskie wojska przeprowadzają ewakuację z Syrii po upadku reżimu, jednak napotykają liczne trudności. Żołnierze wyrażają frustrację z powodu chaotycznego procesu wycofywania się i obwiniają dowódców za brak organizacji. Z doniesień wynika, że jedna z baz wojskowych została oblężona, co dodatkowo utrudnia sytuację.
Komplikacje ewakuacyjne
Ukraińska agencja wywiadu przekazała nowe informacje na temat ewakuacji, z których wynika, że wojska rosyjskie obawiają się o skutki swojej misji. Sfrustrowani żołnierze skarżą się na chaos w organizacji procesu wycofywania się z regionu, co może prowadzić do niepewności i zagrożeń.
Operacja wojskowa
W trwającej akcji ewakuacyjnej biorą udział samoloty transportowe takie jak An-124 i Ił-76, które przewożą personel oraz sprzęt do Rosji. Docelowe lotniska to m.in. Uljanowsk, Priwołżski oraz Czkałowsk, usytuowane w obwodzie królewieckim, graniczącym z Polską. W ewakuację zaangażowane są również rosyjskie okręty, takie jak masowiec Sparta II oraz okręt desantowy Aleksander Szabalin, które przygotowują się do rejsu do portu Tartus. Operację z Morza Śródziemnego wspierają także fregaty Admirał Gorszkow i Admirał Gołowko. Dwa inne okręty, Aleksandr Otrakowski i Iwan Grien, również zmierzają w kierunku Morza Śródziemnego.
Przemiany polityczne w Syrii
W porcie Tartus przebywa obecnie kilkuset rosyjskich żołnierzy, którzy zabezpieczają awaryjne wycofywanie się z regionu po tym, jak ofensywa rebeliantów doprowadziła do upadku reżimu Baszara al-Asada, dotychczas wspieranego przez Moskwę. Asad, po ucieczce z kraju, znalazł schronienie w Rosji, co potwierdził Kreml.
Według doniesień ukraińskiego wywiadu, Moskwa liczy na możliwość nawiązania współpracy z nowymi siłami w Syrii, co mogłoby przyspieszyć proces opuszczenia kraju. Warto zauważyć, że rosyjscy dyplomaci przestali nazywać rebeliantów „terrorystami”, co wskazuje na zmianę w narracji i realizacji polityki zagranicznej.
Nowe władze syryjskie
Tymczasem nowym premierem rządu syryjskiego został Muhammad al-Baszir, który będzie pełnił tę funkcję do 1 marca 2025 roku. To wydarzenie wpisuje się w szerszy kontekst zmian politycznych w regionie.
Źródło/foto: Interia