W Poznaniu trwa ewakuacja mieszkańców kamienicy przy ul. Kraszewskiego 13, zlokalizowanej naprzeciwko budynku, który spłonął w wyniku tragicznego pożaru, do którego doszło w niedzielę. Złe wieści dotarły do nas już w weekend, kiedy to w wybuchu zginęło dwoje strażaków – wspomniał zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski. W celu zminimalizowania ryzyka postanowiono podjąć działania ewakuacyjne.
Ewakuacja mieszkańców budynku
Mariusz Wiśniewski ogłosił, że ewakuacja miała miejsce około godziny 17 i objęła 14 osób z kamienicy przy Kraszewskiego 13. Cała operacja została przeprowadzona na mocy decyzji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz w porozumieniu z Państwową Strażą Pożarną. Mieszkańcy będą mogli wrócić do swoich mieszkań we wtorek, kiedy umożliwiono im wejście od tyłu budynku.
Zastępca prezydenta poinformował, że proces ewakuacji przebiega bardzo spokojnie, a na miejscu zjawili się funkcjonariusze odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe. Miasto zapewnia noclegi dla wszystkich, którzy tego potrzebują.
Rozbiórka spalonej kamienicy
Rozbiórka kamienicy nr 12, która ucierpiała w pożarze, ma rozpocząć się 2 września. Prace będą wykonywane zarówno ręcznie, jak i przy użyciu sprzętu ciężkiego. Zarządca budynku ma 30 dni na usunięcie jego pozostałości. Po zakończeniu rozbiórki mieszkańcy sąsiednich budynków na Kraszewskiego 10b i 14 będą mogli wrócić do swoich domów.
Do momentu zakończenia prac obowiązywać będzie tzw. strefa zero, co oznacza, że dostęp do pobliża budynku będzie ograniczony.
Śledztwo w sprawie pożaru
Fatalne wydarzenia miały miejsce w nocy z soboty na niedzielę. W trakcie akcji ratunkowej zginęło dwóch doświadczonych strażaków, z których jeden miał 34 lata, a drugi 33 lata i osierocił dwoje dzieci. 11 policjantów doznało obrażeń, a trzy osoby cywilne również trafiły do szpitala. Łącznie ewakuowano około 100 osób z zajętego przez ogień budynku oraz okolicznych kamienic.
Do prokuratury wpłynęły informacje dotyczące wszczęcia śledztwa w tej sprawie, co niewątpliwie tylko podsyca zainteresowanie mediów oraz społeczności lokalnej.
Źródło/foto: Polsat News