Dzisiaj jest 8 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Emerytury do zmiany: trzy propozycje waloryzacji na horyzoncie

Czy waloryzacja emerytur i rent ulegnie zmianie? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprezentowało trzy nowe propozycje przepisów, z których każda może przynieść wymierne korzyści seniorom. Jakie mogą być skutki proponowanych zmian dla wysokości świadczeń? Oto szczegóły.

Przewidywana waloryzacja na 1 marca

Już 1 marca 2023 roku czeka nas rokroczna waloryzacja emerytur i rent. Zgodnie z przewidywaniami zawartymi w budżecie, świadczenia mogą wzrosnąć o 5,82 proc. Jednak najnowsze analizy wskazują na nieco niższy wskaźnik, wynoszący 5,42 proc.

Propozycje Ministerstwa

Portal „Fakt” ujawnił, że Ministerstwo Pracy przygotowało alternatywy, które mogłyby korzystnie wpłynąć na system waloryzacji i tym samym poprawić sytuację finansową emerytów oraz rencistów.

Trzy warianty waloryzacji

Pierwsza propozycja przewiduje waloryzację, której podstawą będzie wskaźnik inflacji oraz 50 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń. W 2025 roku mogłaby to oznaczać podwyżkę na poziomie aż 8,25 proc.

Drugi wariant opierałby się jedynie na wzrostach płac, co w 2025 roku mogłoby przełożyć się na podwyżkę wynoszącą 9,1 proc.

Ostatnia opcja to waloryzacja kwotowo-procentowa. W tym przypadku niższe świadczenia wzrastałyby kwotowo, natomiast wyższe procentowo, z gwarancją co najmniej 10 proc. wzrostu najniższej emerytury.

Korzyści dla seniorów

Rozważane przez ministerstwo zmiany mogłyby przynieść ulgę wszystkim seniorom, niezależnie od tego, czy pobierają emerytury, czy renty. Jak w praktyce mogłyby się przełożyć na poszczególne kwoty świadczeń? Zgodnie z informacjami przekazanymi przez „Fakt”, osoby obecnie otrzymujące różne poziomy emerytur mogą liczyć na znaczące zwiększenie swoich świadczeń.

W czasy niepewności, które z pewnością związane są z codziennym życiem seniorów, każda zmiana w waloryzacji może stać się kluczowym wsparciem w walkach z rosnącymi kosztami utrzymania. Oby te propozycje weszły w życie, a nasze babcie i dziadkowie mogli cieszyć się zasłużonymi przyrostami dochodów!

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie