Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Ekstremalne mrozy w Europie: zima zaskoczyła mieszkańców kontynentu

Mroźny atak na północ Europy

Potężne mrozy dotknęły północną część Europy, gdzie w Norwegii odnotowano już niemal -40 stopni Celsjusza. Na południu tego skandynawskiego kraju panują jednak jeszcze dodatnie temperatury, co jest diametralnie różne od sytuacji na Syberii, gdzie mróz jest intensywniejszy i ma się utrzymać w nadchodzących dniach.

Ciepły grudzień w Polsce

W Polsce grudzień jak dotąd zaskakuje wysokimi temperaturami, a na Helu nie zanotowano ani jednego dnia z ujemnym wynikiem. Z kolei w północnej Norwegii warunki są znacznie surowsze, a sytuacja w dalekiej Rosji jest jeszcze gorsza, gdzie temperatury spadły już do -50 stopni, a wkrótce mogłyby znów przybliżyć się do tych wartości.

Ekstremalne różnice temperatur

Obecnie w północnej Europie, zazwyczaj chłodnej, można zaobserwować, że kończący się rok może być jednym z najcieplejszych w historii. Przykład dała znana siedziba Świętego Mikołaja w Rovaniemi, gdzie śniegu wyraźnie brakuje. W niektórych regionach północnej Europy można jednak odczuć ogromne różnice temperatur. Norweski instytut meteorologiczny poinformował o rozpiętości sięgającej prawie 45 stopni: w Sigmundstad odnotowano 9,4 st. C na plusie, podczas gdy w Finnmark było -35,2 stopnia.

W czwartek w Finnmark temperatura spadła do -37,7 st. C, bardzo blisko bariery -40 stopni Celsjusza. Na południu Norwegii, w Tafjord, różnica była równie duża, osiągając 13,4 st. C powyżej zera.

Syberia w objęciach zimna

Choć na północnym skraju Europy mróz jest bardzo silny, to daleko mu do ekstremalnych wartości z Syberii. Właśnie tam, 12 grudnia w Wierchojańsku, zanotowano rekordowe -50,2 st. C, co stanowi najniższą temperaturę w tym sezonie, który jak dotąd był stosunkowo łagodny.

Na Syberii temperatury -50 stopni są zazwyczaj codziennością już w listopadzie, a grudzień przynosi jeszcze większe mrozy, co w tym roku nastąpiło dopiero w połowie miesiąca. Rosyjscy synoptycy przewidują, że Jakucja stanie się najzimniejszym miejscem w kraju, z prognozowanymi temperaturami spadającymi do -48 stopni Celsjusza w dniach 22-23 grudnia.

Warto jednak wspomnieć, że w ostatnich latach w tym regionie zdarzały się jeszcze niższe temperatury. W grudniu 2021 i 2022 roku na Syberii odnotowano nawet -61 stopni Celsjusza.

To niezwykłe zjawisko klimatyczne uświadamia nas, jak dynamiczne mogą być zmiany pogodowe w różnych częściach świata i jakie ekstremalne sytuacje mogą się pojawiać w sezonie zimowym.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie