W Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczęła się procedura ekstradycyjna dotycząca Samera A., potwierdziła Interia. Prokurator krajowy złożył odpowiedni wniosek o wydanie podejrzanego, który jest prezesem jednej ze spółek powiązanych z Orlenem. Samer A. został wcześniej zatrzymany na terytorium ZEA, a postępowanie dotyczy działań na szkodę spółek OTS Switzerland Gmbh oraz Orlen SA.
Zatrzymanie i śledztwo
Równolegle poszukiwany czerwoną notą Interpolu Samer A., były członek zarządu OTS, został ujęty w minionym tygodniu. Minister sprawiedliwości ogłosił, że zarówno S., jak i inny były członek zarządu OTS, Marcin O., mieli wydane listy gończe, co potwierdza powagę sprawy.
Podejrzenia o oszustwa
Na mocy zapewnień Interii, w środę prowadzony przez prokuraturę krajową proces ekstradycyjny przeszedł do konkretnego etapu. Samer A. jest oskarżany o wyrządzenie szkody w wysokości około 370 milionów dolarów (około 1,5 miliarda złotych) spółkom OTS i Orlen SA. Przypuszczalnie miał on zawrzeć w okresie od 21 sierpnia do 21 grudnia 2023 roku trzy niekorzystne umowy zakupu ropy naftowej, co zrodziło poważne zastrzeżenia co do jego działań.
Międzynarodowa współpraca w śledztwie
W ramach śledztwa dotyczącego OTS zwrócono się o pomoc prawną do Szwajcarii, Singapuru oraz ZEA. W grudniu 2024 roku warszawski sąd rejonowy postanowił o tymczasowym aresztowaniu Samera A. oraz Marcina O., a informacje o ich listach gończych opublikowano krótko przed świętami.
Zarzuty wobec innych osób
W trakcie sprawy zarzuty usłyszał także Filip W., były dyrektor wykonawczy OTS oraz Orlen SA. Mężczyzna nie przyznał się do stawianych mu oskarżeń i obecnie przebywa w areszcie. Rzecznik warszawskiej prokuratury regionalnej, Mateusz Martyniuk, wcześniej informował, że do akt sprawy wpłynęło zawiadomienie od Generalnego Inspektora Informacji Finansowej o podejrzeniu prania brudnych pieniędzy związanych z nielegalnymi działań na szkodę OTS i Orlenu.
Kontrowersje wokół Samera A.
Wiosną 2024 roku na jaw wyszły kontrowersyjne doniesienia dotyczące działań prowadzonych przez Samera A. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w 2022 roku alarmowała, że jego mianowanie na prezesa Orlen Trading Switzerland mogło być powiązane z podejrzeniami o związki z arabskim ekstremizmem. Dodatkowe informacje sugerowały, że A. mógł mieć także kontakty z organizacją terrorystyczną Hezbollah oraz brać udział w nielegalnym handlu ropą z Iranu.
Źródło/foto: Polsat News