Wystąpienie Victora Orbana, inaugurujące węgierską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, wzbudziło kontrowersje, podczas gdy politycy w Parlamencie Europejskim nie szczędzili mu krytyki. W odpowiedzi na jego słowa europosłowie z lewicowych ugrupowań wstali i zaczęli śpiewać znaną piosenkę „Bella Ciao”.
Orban z planem dla Unii
W środę Viktor Orban zaprezentował propozycje dotyczące węgierskiej prezydencji w Radzie UE. Zaznaczył, że Unia Europejska wymaga istotnych zmian, a jej obecna sytuacja jest niepokojąca. Podkreślił, że Węgry będą uczciwym mediatorem pomiędzy państwami członkowskimi, broniąc uzgodnień zawartych w Traktatach. Orban uważa, że jego głos z Budapesztu może stać się katalizatorem koniecznych przemian, zwracając uwagę na kwestie bezpieczeństwa, pokoju i dobrobytu w Europie.
Sytuacja energetyczna i migracyjna
Premier Węgier wskazał, że odcięcie od rosyjskich dostaw energii miało negatywny wpływ na gospodarki europejskie. Dlatego węgierska prezydencja planuje dążyć do przyjęcia nowej europejskiej strategii na rzecz konkurencyjności do listopada 2024 roku. Wśród celów jest także rozszerzenie strefy Schengen o Rumunię i Bułgarię oraz ponowne rozważenie polityki migracyjnej.
Burzliwa debata po wystąpieniu
Podczas debaty po wystąpieniu Orbana atmosfera stała się napięta. Wielu europosłów z lewicowych partii zareagowało wstając z miejsc, a w sali dały się słyszeć głośne buczenie. Szefowa Rady UE, Roberta Metsola, starała się uspokoić nastroje, przypominając, że to nie jest scena Eurowizji.
Krytyka i odpowiedzi
Kolejni mówcy zwracali uwagę, że Orban pominął temat Ukrainy w swoim wystąpieniu. Ursula von der Leyen podkreśliła, że ukraińscy sojusznicy stoją w obliczu trzeci zimy wojny, a wiele osób wciąż obwinia Ukrainę za konflikt. Manfred Weber, lider Europejskiej Partii Ludowej, skrytykował wizytę Orbana w Rosji, nazywając ją propagandowym show.
W odpowiedzi na krytykę Orban stwierdził, że zorganizowano przeciwko niemu polityczną intifadę. Usłyszeliśmy także jego opinie na temat sytuacji na Ukrainie, wskazując, że konieczna jest zmiana strategii Unii Europejskiej, aby unikać pogłębiania konfliktu.
Źródło/foto: Polsat News