W piątek w centrum Ługańska, stolicy samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej, miała miejsce eksplozja, w wyniku której zginął major Dmitrij Władimirowicz Pierwucha, oficer rosyjskiej armii okupacyjnej. Wydarzenie to zostało potwierdzone przez Główny Wywiad Wojskowy Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR), który poinformował, że eksplodował jego samochód UAZ.
Rosyjski Zbrodniarz Wojenny Eliminuje Samotna Eksplozja
Ukraincki wywiad wojskowy donosi, że Pierwucha był zamieszany w liczne zbrodnie wojenne. Pełnił funkcję tzw. szefa sztabu ds. służby wojskowej i bezpieczeństwa w regionach okupowanych Ukraina. O jego przynależności do 273. Centrum Wywiadowczego, które podlega Sztabowi Generalnemu Sił Zbrojnych Rosji, informowano w komunikacie na Telegramie. „W wyniku tej eksplozji zginął najeźdźca zaangażowany w przestępstwa przeciwko Ukrainie” – brzmiała informacja.
Wzajemne oskarżenia i dezinformacja
Na początku niektóre rosyjskie media twierdziły, że zdarzenie było zwykłym wypadkiem. Jednak wkrótce w sieciach społecznościowych pojawiły się nagrania dokumentujące wybuch. Władze okupacyjne wspominały jedynie o obecności „personelu wojskowego” w aucie, nie ujawniając szczegółów o ofiarach.
To nie pierwsza tego typu sytuacja na terenach zajętych przez Rosję. W październiku ubiegłego roku w podobnych okolicznościach zginął szef ochrony Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, co podkreśla rosnące napięcia i niebezpieczeństwa, z jakimi zmagają się rosyjscy okupanci.
Działalność Pierwuchy na zajętych obszarach
Andrij Korotkij, jeden z popleczników reżimu rosyjskiego, miał przekazywać informacje proukraińskich kolegów okupacyjnym władzom oraz aktywnie uczestniczyć w organizacji wydarzeń wspierających rosyjskich żołnierzy. Był też członkiem prokremlowskiej rady miejskiej Enerhodaru.
Ługańska Republika Ludowa to niezależne, nieuznawane państwo, które powstało w 2014 roku w wyniku prorosyjskich działań separatystów. 30 września 2022 roku zostało formalnie anektowane przez Rosję, zamieszkiwane w przeważającej części przez ludność rosyjskojęzyczną. Wydarzenia takie jak śmierć Pierwuchy mogą w przyszłości wstrząsnąć tamtejszymi strukturami władzy, zmuszając okupantów do bardziej ostrożnego podejścia do swojej działalności.
Źródło/foto: Polsat News