Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

EFL zbadało tryb pracy i wypoczynku polskich przedsiębiorców

Raport „Jak odpoczywają przedsiębiorcy. Pod lupą” to już czternaste wydanie z serii „Pod lupą”, opublikowane przez EFL w ramach autorskiego projektu „Europejski Program Modernizacji Polskich Firm”. W tegorocznym opracowaniu skoncentrowano się na badaniu podejścia mikro, małych i średnich przedsiębiorców do wolnego czasu, zarówno w kontekście ich osobistym, jak i pracowników ich firm.

Analiza pracy wśród przedsiębiorców

Badania ujawniają, że podejście właścicieli do godzin pracy różni się w zależności od wielkości firmy oraz branży. Mimo to, jedno jest pewne – przeważająca większość przedsiębiorców i przedsiębiorczyń w Polsce pracuje znacznie więcej niż standardowe 8 godzin dziennie. Aż 77% właścicieli MŚP poświęca na obowiązki firmowe więcej czasu. Z danych wynika, że 32% z nich pracuje 9 godzin, 34% o godzinę dłużej, a 11% spędza na pracy 11 godzin dziennie. Największe obciążenie dotyczy mikroprzedsiębiorstw, gdzie co piąty właściciel pracuje aż 11 godzin dziennie. W przypadku małych firm odsetek ten wynosi 8%, a w średnich jedynie 1%. Najwięcej godzin spędzają rolnicy oraz zarządzający przedsiębiorstwami transportowymi, z których 98% oraz 55% odpowiednio, pracuje po 10 godzin dziennie.

Work-life balance w praktyce

Choć polscy przedsiębiorcy spędzają w pracy więcej czasu niż by to wynikało z norm, potrafią zdefiniować pojęcie work-life balance na różne sposoby. Dla 30% respondentów to połączenie pracy i życia prywatnego w jeden cykl (tzw. work-life mix). Dla 20% oznacza to stan wolny od nadmiernego przeciążenia pracą, z czasem na dbanie o zdrowie i życie osobiste. 17% badanych wskazuje na konieczność zrównoważenia obu sfer, by żadna nie dominowała. Inni widzą w tym rozdzielenie sfery zawodowej i prywatnej. 15% respondentów podkreśla, że osiągnięcie takiego balansu jest niezwykle trudne. Niezwykle istotne dla osiągnięcia work-life balance są problemy z utrzymaniem regularnego trybu życia, co wskazuje 30% przedsiębiorców. Utrudnienia pojawiają się również w postaci nadmiaru zadań zawodowych i trudności w wyznaczaniu granic między pracą a życiem osobistym (po 28% wskazań).

Wyzwania w balansie życia zawodowego i prywatnego

Choć rozmiar przedsiębiorstwa ma niewielki wpływ na problemy związane z utrzymaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, można dostrzec pewne trendy. Zwiększająca się liczba pracowników powoduje, że problem presji czasu staje się coraz bardziej powszechny: 18% w mikrofirmach, 27% w małych oraz 33% w średnich. Ponadto właściciele najmniejszych firm częściej mają trudności z oddzieleniem życia zawodowego od prywatnego, co potwierdza 32% wskazań wśród mikroprzedsiębiorstw, podczas gdy w małych firmach wynosi to 21%, w średnich natomiast 26%. Natomiast wyjazdy służbowe stają się wyzwaniem dla właścicieli większych firm – tylko 7% mikroprzedsiębiorców zgłasza ten problem, podczas gdy wśród średnich firm odsetek ten sięga 23%.

Raport można znaleźć na stronie: efl.pl. Z pewnością warto zapoznać się z aktualnym stanem rzeczy, aby zrozumieć, w jak trudnych warunkach funkcjonują polscy przedsiębiorcy i jak z pasją podchodzą do pracy, mimo nieustannych wyzwań związanych z zachowaniem równowagi między pracą a życiem osobistym.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie