Rok 2024 był z pewnością czasem intensywnych działań opolskich policjantów, którzy w różnych obszarach zademonstrowali zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa społeczności lokalnej. Każdego dnia obywatele mają do czynienia z funkcjonariuszami z pionu ruchu drogowego oraz prewencji, ale w trudnych sytuacjach ogromną rolę odgrywa Sztab Policji, którego efektywna koordynacja działań była nieoceniona, zwłaszcza podczas ubiegłorocznych powodzi.
PREWENCJA A BEZPIECZEŃSTWO LOKALNE
Bezpieczeństwo lokalnej społeczności to jeden z priorytetów opolskiej Policji. W 2024 roku policjanci podjęli blisko 110 tysięcy interwencji, w tym wiele związanych z ochroną życia i zdrowia obywateli oraz przypadków kradzieży i zniszczenia mienia. Część tych działań dotyczyła osób pijanych lub zażywających substancje zmieniające świadomość. W ciągu mijającego roku funkcjonariusze doprowadzili do wytrzeźwienia ponad 7 tysięcy osób.
Również działalność prewencyjna przyniosła widoczne rezultaty w wykrywaniu wykroczeń. Opolska Policja zanotowała ponad 170 tysięcy wykroczeń, z czego blisko 6 tysięcy dotyczyło naruszenia porządku publicznego. Dodatkowo funkcjonariusze przeprowadzili ponad 14 tysięcy spotkań z mieszkańcami, w tym 29 debat społecznych, w których diagnozowano lokalne problemy.
W roku 2023/2024 zrealizowano także akcję „Przedszkolak ratuje”, w ramach której ponad 4 tysiące dzieci z 185 przedszkoli nauczyło się właściwego korzystania z numeru alarmowego 112 oraz podstaw udzielania pierwszej pomocy. Latem policjanci starali się również zagwarantować bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą, przeprowadzając blisko 2,4 tysiąca kontroli kąpielisk oraz podejmując ponad 350 akcji ratowniczych.
BEZPIECZEŃSTWO NA DROGACH
W kontekście bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2024 roku opolscy policjanci odnotowali ponad 10 tysięcy zdarzeń drogowych, w tym 492 wypadki, w których zginęło 45 osób. Najczęstszymi przyczynami takich zdarzeń były przekroczenia prędkości, nieprzestrzeganie odległości od innych pojazdów oraz nieustąpienie pierwszeństwa.
Funkcjonariusze działający w pionie ruchu drogowego przebadali niemal 340 tysięcy kierowców na obecność alkoholu, co zaowocowało zatrzymaniem blisko 2 tysięcy nietrzeźwych kierowców. Wzmożone kontrole prędkości oraz działania przeciw „piratom drogowym” przyniosły efekt, bo zatrzymano 2,5 tysiąca praw jazdy, co jest znacznym wzrostem w porównaniu z rokiem poprzednim.
Jako społeczność opolska nie zamierzamy dłużej tolerować łamania przepisów drogowych – mieszkańcy chętnie informują policję o wykroczeniach, a liczba zgłoszeń przez skrzynkę mailową „[email protected]” potwierdza, że nam na tym zależy.
KOORDYNACJA W CZASIE KATASTROFY
Sztab Policji pełni kluczową rolę w organizacji działań kryzysowych, a jego znaczenie szczególnie uwidoczniło się podczas ubiegłorocznej powodzi. Przez 20 dni w akcji uczestniczyło ponad 13 tysięcy policjantów, którzy z pomocą sprzętu ratującego życie prowadzili ewakuacje i monitorowali stan dróg. W tym czasie na terenie Opolszczyzny zamknięto 34 odcinki dróg, a pomoc docierała tam, gdzie była najbardziej potrzebna, nawet w ekstremalnych warunkach.
Jednak kryzysy sprzyjają także oszustom, których działalność policja zdołała udaremnić w 15 przypadkach związanych z szabrownictwem. Policja nie tylko zabezpieczała powodzie, ale również organizowała wydarzenia kulturalne oraz masowe imprezy sportowe. W 2024 roku funkcjonariusze zabezpieczali ponad 600 wydarzeń, dbając o ład i porządek, co jest kluczowe dla uczestników.
Ważnym aspektem działalności sztabu były analogiczne ćwiczenia dowódczo-sztabowe, które miały na celu przygotowanie policjantów do realnych sytuacji kryzysowych. Dzięki nim można było doskonalić umiejętności jednostek w reagowaniu na katastrofy, co w obliczu zmieniającego się świata wydaje się być nie tylko rozsądne, ale i niezbędne.
Źródło: Polska Policja