W piątek, 24 stycznia br., mieszkańcy Wrocławia usłyszą syreny alarmowe połączone z komunikatem. Pracownicy Politechniki Wrocławskiej będą sprawdzać, czy dźwięk dociera do wszystkich osiedli w mieście.
TEST SYRENEK W WROCŁAWIU
„UWAGA! UWAGA! UWAGA! PRÓBA SYREN” rozlegnie się dzisiaj w stolicy Dolnego Śląska. Po zakończonej konserwacji urządzeń alarmowych, miasto postanowiło przetestować ich sprawność.
W godzinach 13:00-15:00 mieszkańcy oraz turyści usłyszą specjalny dźwiękowy komunikat, który będzie następnie precedzany przez minutowy ciągły dźwięk. Alarm rozlegnie się trzykrotnie, jednak nie należy się obawiać. W trakcie testu pracownicy PW zweryfikują, czy dźwięk jest słyszalny w każdym zakątku Wrocławia.
MODERNIZACJA SYSTEMU OSTRZEGANIA
W rejonach, w których słyszalność alarmu będzie niska, planowane jest zamontowanie urządzeń zwiększających głośność – poinformował Bartłomiej Bajak, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta.
Władze Wrocławia, na wniosek Lewicy, zainwestowały w rozbudowę systemu ostrzegania, co kosztowało 660 tys. złotych. Jednak syreny to tylko jeden z wielu planowanych projektów mających na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.
WSKAZANIA RAPORTU NIK
Niepokojące dane zawarte w raporcie NIK ukazują, że zaledwie 4% mieszkańców Polski ma zapewnione miejsca w schronach. Inwentaryzacja systemów ostrzegania to jedynie początek szerszych reform mających na celu ochronę ludności cywilnej.
W życie weszła ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, a w najbliższym czasie zostanie wprowadzonych 18 rozporządzeń wykonawczych. Nowe przepisy mają na celu stworzenie systemu, który w razie konfliktu zbrojnego mógłby przekształcić się w obronę cywilną.
INWENTARYZACJA SCHRONÓW
Wojewoda dolnośląska, Anna Żabska, ogłosiła, że w regionie trwa inwentaryzacja schronów. Zebranie szczegółowych informacji posłuży do określenia, jakie sumy będą potrzebne na rozbudowę tej sieci.
Wrocław, miasto z bogatą historią, staje przed nowymi wyzwaniami w kwestii bezpieczeństwa. Nie pozostaje nic innego, jak liczyć na to, że te zmiany przyniosą realną poprawę w ochronie mieszkańców.