Dwaj sędziowie Sądu Najwyższego złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) na kontrasygnatę Donalda Tuska oraz na postanowienie Andrzeja Dudy. Skarga dotyczy powołania tzw. neosędziego na przewodniczącego zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej, które ma za zadanie wyłonienie kandydatów na prezesa tejże izby. W odpowiedzi na wspomnianą skargę, premier Donald Tusk postanowił uchylić swoją kontrasygnatę.
Powołanie Nowego Przewodniczącego
Warto przypomnieć, że zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, na przewodniczącego zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej powołano sędziego Krzysztofa Wesołowskiego. Jego nominacja miała miejsce w marcu 2022 roku, a sam sędzia został wyłoniony do SN w procedurze, która była przedmiotem kontrowersji w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości. Premier, który kontrasygnował to postanowienie, przyznał później, że był to błąd.
Zmiana Decyzji Premiera
W świetle skargi sędziów Izby Cywilnej, Donald Tusk zdecydował się na rewizję swojego wcześniejszego stanowiska. „W oparciu o skargę sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego podjąłem decyzję o uchyleniu kontrasygnaty” – poinformował na serwisie X (dawniej Twitter). Czy to oznacza nowy rozdział w relacjach między władzą wykonawczą a wymiarem sprawiedliwości? Z pewnością będzie to temat, który wywoła wiele emocji i komentarzy w polskim życiu publicznym.
Ruch Tuska może być odczytywany jako próba zażegnania kontrowersji i znalezienia kompromisu w trudnym dla polskiego sądownictwa kontekście. Jakie będą dalsze efekty tej decyzji, czas pokaże, ale jedno jest pewne: sytuacja w polskiej wymiarze sprawiedliwości wciąż budzi liczne kontrowersje i wątpliwości.
Źródło/foto: Onet.pl