Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Donald Tusk w sprawie aborcji: nowe wytyczne dla szpitali i ich znaczenie dla kobiet

Premier Donald Tusk ogłosił, że opracowano nowe wytyczne dotyczące aborcji, które mają na celu zmianę aktualnych realiów w ramach obowiązującego prawa. Jak stwierdził, dotychczasowe próby wprowadzenia zmian w Sejmie ujawniły trudności w zdobyciu większości dla projektów związanych z aborcją.

Nowe wytyczne dla szpitali

Podczas porannego spotkania z minister zdrowia Izabelą Leszczyną oraz ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem, Tusk podkreślił znaczenie decyzji podejmowanych w tej kwestii. „Zamykamy pewien rozdział walki w Polsce o dostęp do legalnej aborcji” – powiedział premier, nawiązując do trwających debat sejmowych. Dodał, że nowe wytyczne będą dotyczyć konkretnych warunków przeprowadzania aborcji w polskich szpitalach.

Premier zaznaczył, że chociaż obecnie nie ma możliwości szerokiego otwarcia „bramy” w Sejmie, możliwe jest jednak otwieranie „furtki” dla działań umożliwiających dostęp do legalnej aborcji. W związku z oporem ze strony Polskiego Stronnictwa Ludowego, rząd postanowił dokonać zmian w obowiązującym prawie.

Przesłanki do przerwania ciąży

Izabela Leszczyna, szefowa resortu zdrowia, określiła dwie przesłanki legalnego przerwania ciąży: zagrożenie życia lub zdrowia kobiety oraz podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Podkreśliła, że przepisy obecnej ustawy nie rozgraniczają zdrowia psychicznego i fizycznego, co oznacza, że opinie psychiatrów również powinny być brane pod uwagę w takich przypadkach.

„Jeśli lekarz psychiatra oceni, że ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego pacjentki, takie zaświadczenie będzie wystarczające do przeprowadzenia terminacji ciąży” – wyjaśniła minister zdrowia. Tusk dodał, że celem wytycznych jest zapewnienie zarówno bezpieczeństwa zdrowotnego kobietom, które nie chcą donosić ciąży, jak i prawnej ochrony lekarzom wykonującym te wytyczne.

Oczekiwania wobec praktyki

Premier Tusk zauważył, że w obecnej kadencji parlamentu trudno będzie osiągnąć większość dla legalizacji aborcji w jej pełnym zakresie. Mówiąc o nowych wytycznych, zapowiedział, że praktyka w prokuraturze oraz w szpitalach będzie zupełnie inna. W sierpniu Prokurator Generalny Adam Bodnar wydał wytyczne dotyczące spraw dot. odmowy przerwania ciąży oraz aborcji farmakologicznej.

12 lipca Sejm odrzucił projekt nowelizacji kodeksu karnego, który zakładał dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerwania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia. Brakowało zaledwie kilku głosów, aby uchwała przeszła. Przypomnijmy, że obecnie przerwanie ciąży w Polsce jest możliwe w dwóch przypadkach: gdy zagraża to życiu lub zdrowiu kobiety lub gdy ciąża jest efektem czynu zabronionego, jak gwałt czy kazirodztwo.

W obliczu tych zmian polska polityka dotycząca aborcji z pewnością pozostanie źródłem intensywnych debat oraz emocji w społeczeństwie.

Źródło/foto: Polsat News

Polsat News
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie