– Nie przyszłem tu, aby się przypodobać (…). Uwierzyliście nam, że można pokonać zorganizowane zło – powiedział premier Donald Tusk na wspólnym panelu z Rafałem Trzaskowskim. Odnosząc się do zawieszenia Romana Giertycha, dodał także, że „są to gesty, ale nie można tego traktować jako coś poważnego”. W piątek w Olsztynie rozpoczęła się czwarta edycja festiwalu Campus Polska Przyszłości.
Dyskusja w Olsztynie
W ramach festiwalu Campus Polska Przyszłości w Olsztynie zorganizowano wieczorną debatę z udziałem inicjatora wydarzenia, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz premiera Donalda Tuska.
Rafał Trzaskowski stwierdził, że „potrzebujemy jeszcze jednego kroku – wygrania wyborów prezydenckich – aby móc wpływać na wydarzenia w Europie”. Z kolei Donald Tusk podkreślił, że jest „szczęśliwym człowiekiem” i traktuje swoją pracę jako „zaszczyt”. – Czuję większą tremę niż poprzednio – dodał.
Premier zauważył, jak wiele energii napotkał wśród uczestników. – Nie przyjechałem, aby łechtać wasze ego ani prawić kazań. Wierzycie w sytuacji, która mogłaby wielu poprowadzić do załamania. Wielu zebrało odwagę, by stawić czoła zorganizowanemu złu – zwrócił się do zgromadzonych.
Przyszłość Polski
Tusk podkreślił, że młodzi ludzie są przyszłością kraju, obiecując, że ich rozwój będzie możliwy w zdrowym państwie. – Polska nie potrzebuje cudów, ale was – dodał.
Odnośnie sytuacji na granicy z Białorusią, Tusk przyznał, że „te kwestie były poruszane na każdym Campusie”. Zaznaczył, że ochrona granicy jest obowiązkiem rządzących. – Zrobimy wszystko, aby uniknąć dramatów humanitarnych – zapewnił.
Tusk zwrócił uwagę na to, że obecnie mamy do czynienia z sytuacją, która nie jest typową migracją. – To cyniczna akcja, a zjawiska nie mają nic wspólnego z migracją, lecz z terroryzmem. Musimy uczynić wszystko, by nie tylko zniechęcić ofiary wykorzystywane przez reżimy Łukaszenki i Putina, ale też nie zmieniać swojego postępowania – podkreślił.
Aborcja i koalicja
Podczas debaty padło pytanie o kwestie aborcji. Tusk odparł, że „w Sejmie nie ma większości dla legalizacji aborcji”, a PSL „okazał się nieprzekonywalny”. Wyraził także sprzeciw wobec zorganizowania referendum w tym temacie, powołując się na wolę organizacji kobiecych.
Kiedy zapytano go o brak rzecznika rządu, odpowiedział, że rządy koalicyjne nie są proste, ale pragnie skupić się na poprawie komunikacji. – Oni mnie czasami wkurzają – przyznał premier, dodając, że musi dbać o swoich koalicjantów.
Sytuacja globalna
Na Campusie poruszono również sprawę Izraela i sytuacji w Strefie Gazy. Tusk podkreślił, że należy jednoznacznie potępiać terror, ale podchodząc ostrożnie do krytyki Izraela. – Dzieje się tam wiele, a odpowiedzialność za eskalację ponoszą ludzie z obu stron – zaznaczył.
Rafał Trzaskowski mówił o postępach w tworzeniu metropolii warszawskiej, zapewniając, że na bieżąco pracują nad rozwojem tej koncepcji, mimo braku formalnej metropolii.
IV edycja Campusu
W Olsztynie wiceszef PO Rafał Trzaskowski oraz ministrowie Barbara Nowacka, Sławomir Nitras i Adam Szłapka otworzyli IV edycję festiwalu społeczno-politycznego Campus Polska Przyszłości. Prezydent Warszawy podkreślił, że to wyjątkowe wydarzenie, które po raz kolejny ukazuje konsekwencję w działaniach.
Wśród prelegentów tegorocznego Campusu znaleźli się politycy z Polski i Europy, w tym liderka białoruskich sił demokratycznych Swietłana Cichanouska oraz była premier Finlandii Sanna Marin.
Festiwal przyciągnął 1300 uczestników, którzy biorą udział w debatach, panelach i warsztatach na temat ważnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem, różnorodnością społeczną oraz gospodarką. Gośćmi będą także znani politycy i eksperci.
Campus Polska Przyszłości to niepowtarzalna okazja do rozmowy na tokowe tematy, a jego uczestnicy będą mogli bezpośrednio zadawać pytania zaproszonym gościom.
Źródło/foto: Interia