Dzisiaj jest 2 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Donald Trump wprowadza cła, Kanada i Meksyk reagują na nową politykę gospodarczą

Donald Trump w sobotę podpisał dokument, który wprowadza wysokie cła na towary z Kanady, Meksyku oraz Chin. Głównym celem tych działań jest walka z nielegalną migracją i przepływem fentanylu do Stanów Zjednoczonych. Już teraz liderzy Kanady i Meksyku, Justin Trudeau i Claudia Sheinbaum, zapowiedzieli wprowadzenie ceł odwetowych dla USA.

Nowe Cła i Ich Motywacje

W komunikacie Białego Domu podano, że nowe cła wynoszą 25 proc. dla towarów z Kanady i Meksyku, z wyjątkiem produktów naftowych, które będą obłożone cłem w wysokości 10 proc. Z kolei towary z Chin będą objęte dodatkowymi 10 proc. cłem. Oficjalnym powodem tego ruchu jest w szczególności napływ fentanylu przez północną i południową granicę oraz rola Chin w dostarczaniu prekursory dla karteli narkotykowych. Warto zaznaczyć, że w 2024 roku z jego powodu zmarło blisko 100 tys. Amerykanów.

Reakcja Trumpa i Oskarżenia w Stronę Sąsiadów

Biały Dom uzasadnia decyzję, twierdząc, że walka z fentanylem stanowi poważne wyzwanie dla społeczeństwa, a Kanada jest oskarżana o niewystarczające działania w zwalczaniu przemytu. Prezydent Trump stwierdził, że nie zamierza dłużej tolerować naruszeń suwerenności Stanów Zjednoczonych, narażania obywateli na niebezpieczeństwo oraz lekceważenia granic kraju. Dodał, że Meksyk współpracuje z kartelami narkotykowymi, podczas gdy Chiny miałyby wspierać przemysł chemiczny w eksporcie fentanylu.

Reakcje z Kanady i Meksyku

Wiadomo, że nowe taryfy zaczną obowiązywać we wtorek, 4 lutego. Rozporządzenie przewiduje, że cła mogą być zniesione, jeśli Trump uzna działania tych państw za wystarczające w walce z kryzysem fentanylowym. Justin Trudeau zapowiedział już nałożenie 25 proc. ceł na amerykańskie towary o wartości 155 miliardów dolarów kanadyjskich. Ostrzegł, że ich skutki mogą negatywnie wpłynąć na amerykańską gospodarkę i zachęcał Kanadyjczyków do wspierania krajowych produktów.

W odpowiedzi, Claudia Sheinbaum również zapowiedziała wprowadzenie cła w wysokości 25 proc., odrzucając oskarżenia, że jej rząd jest związany z kartelami narkotykowymi. W swoim oświadczeniu podkreśliła, że takie kalumnie są całkowicie nieuzasadnione i nieakceptowalne.

Potencjalne Skutki Gospodarcze

Kanada, Meksyk i Chiny są kluczowymi partnerami handlowymi USA, odpowiadającymi za 40 proc. zagranicznego handlu. Ekonomiści przewidują, że cła mogą negatywnie wpłynąć na amerykańską gospodarkę, zwłaszcza na sektor motoryzacyjny, który silnie zależy od swobodnego przepływu części przez granice. Już teraz wyraźnie dają się we znaki obawy, że takie działania mogą wywołać znaczące trudności zarówno dla rodzin, jak i dla sektora gospodarczego.

Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Paliw i Produktów Petrochemicznych (AFPM) wyraziło nadzieję, że cła, zwłaszcza te dotyczące Kanady, będą obowiązywać jak najkrócej. Właściciele firm mają nadzieję na szybkie porozumienie z kanadyjskimi sąsiadami, aby uniknąć negatywnych skutków dla konsumentów.

Źródło/foto: Polsat News

PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL
O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie