Wczoraj, o godzinie 12:00, na skwerze u zbiegu ulic Rakowieckiej i Na Niskich Łąkach we Wrocławiu, odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego cywilnych mieszkańców Warszawy oraz okolic, którzy w 1944 roku zostali deportowani do Wrocławia podczas i po upadku Powstania Warszawskiego. Wśród uczestników znaleźli się także przedstawiciele dolnośląskiej komendy wojewódzkiej oraz wrocławskiej komendy miejskiej.
80. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Rok 2024 oznacza 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Zbudowany w tym roku pomnik, zainicjowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, ma na celu m.in. zwrócenie uwagi na obecność warszawiaków w obozach pracy w Breslau oraz podkreślenie faktu, że część z nich osiedliła się na stałe w powojennej stolicy Dolnego Śląska, aktywnie uczestnicząc w odbudowie polskiego życia w tym mieście.
SKROMNY, ALE SYMBOLICZNY MONUMENT
Pomnik, który został odsłonięty wczoraj, to skromny, lecz niezwykle symboliczny monument. Usytuowany jest na skwerze, gdzie pod koniec II Wojny Światowej działały dwa niemieckie obozy pracy dla ludności warszawskiej, zmuszonej do przymusowej pracy na terenie Rzeszy. Choć nie znane są dokładne liczby, szacuje się, że do Breslau trafiło co najmniej kilkanaście tysięcy deportowanych warszawiaków.
POLICJA I PRZEDSTAWICIELE WŁADZ
W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele dolnośląskiej Policji. Zastępca Naczelnika Wydziału Prezydialnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, kom. Mariusz Modelski, złożył wiązankę kwiatów w imieniu Komendanta Wojewódzkiego, natomiast Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Patrolowego Komendy Miejskiej, podkom. Wojciech Paszkowski, również oddał hołd zmarłym. To ważne, by w takich momentach pamiętać nie tylko o historii, ale również o ludziach, którzy są jej częścią.
W związku z nadchodzącą rocznicą, społeczność lokalna oraz wszyscy zainteresowani historią tego niezwykłego okresu w polskim dziedzictwie będą mieli okazję do refleksji, co jest nie tylko aktem szacunku, ale także przestroga dla przyszłych pokoleń.
Źródło: Polska Policja