22 kwietnia doszło do porozumienia w sprawie transformacji Śląsk. Umowa społeczna w sprawie transformacji Śląsk ma obowiązywać niemal 30 lat. Co na to związki zawodowe- są one zadowolone z wywalczenia gwarancji płac dla pracowników zawartych w umowie.
Sprawa będzie formalne kontynuowała 28 kwietnia bieżącego roku, w tym dniu dokument ma zostać parafowany, a jego końcowe podpisanie nadejdzie po uzyskaniu zgód organów statutowych poszczególnych central związkowych. W dalszym ciągu umowa zostanie przekazana Komisji Europejskiej do notyfikacji. Gdy Komisja Europejska zaakceptuje dokument, zapisy w umowie będą mogły zacząć być realizowane. Proces notyfikacyjny za zacząć się w maju. Na razie zapisy umowy nie zostały upublicznione.
Ostatnie negocjacje dotyczące porozumienia w sprawie płac w górnictwie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, były ostatnim elementem dokumentu, gdzie występowały jeszcze rozbieżności – Ustaliliśmy wskaźnik indeksacji wynagrodzeń na najbliższe 4 lata – powiedział przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności Dominik Kolorz. Wytłumaczył, że do końca 2049 roku (w czasie obowiązywania umowy społecznej), poziom płac będzie wypracowany w negocjacjach pracodawców oraz związkowców przy udziale przedstawiciela rządu. Tego typy uzgodnienia będą organizowane najprawdopodobniej co 4 lata. Dominik Kolorz nie wykluczył również że w 30 letnik okresie umowy społecznej, istnieje szansa na odwrócenie trendu z odchodzenia węgla w energetyce na rozwój niskoemisyjnych technologii węglowych i dalsze wykorzystywanie węgla.
Za to wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, przewodniczący delegacji rządowej w negocjacjach umowy, wyraził zadowolenie z porozumienia, dodał także że umowa ta ukazuje przyszłość górnictwa do 2049 roku, lecz także pokazuje przyszłość rozwoju terenów po górniczych po zamknięciu kopalń.
źródło: teraz-srodowisko.pl