Pogoda w Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki raczej nie zaskoczy nas negatywnie. Na północy Polski możemy wypatrywać nieco cieplejszych dni, podczas gdy w południowo-zachodnich regionach kraju może wystąpić więcej opadów. Warto sprawdzić prognozę na 1 i 2 listopada.
Pogarszająca się aura w październiku
Na początku października nastąpi znaczące załamanie pogody, spowodowane niżem Dagmar, co przyniesie typowo jesienne warunki w dużej części kraju. Pojawia się obawa, że w Dzień Wszystkich Świętych pogoda może się pogorszyć. Wskazówki dotyczące przyszłych warunków atmosferycznych można znaleźć w długoterminowych prognozach opracowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Jakie informacje można znaleźć w prognozach?
Z pięciotygodniowej prognozy przygotowanej przez IMGW wynika, że październik w zachodniej Polsce może być bardziej deszczowy niż zazwyczaj. W tych obszarach przewiduje się, że suma opadów przekroczy normę wieloletnią. Natomiast listopad powinien przynieść typową ilość deszczu dla tego okresu.
Temperatury w październiku powinny pozostawać na poziomie typowym dla miesiąca, a w listopadzie można oczekiwać, że będą wyższe niż przeciętnie w północno-zachodnich rejonach kraju.
Prognoza na 1 listopada
Te średnie dane za miesiąc nie pozwalają jednak dokładnie przewidzieć warunków na dzień 1 listopada i Zaduszki, które obchodzimy 2 listopada. Analizując prognozy podzielone na poszczególne tygodnie, można stwierdzić, że na przełomie października i listopada temperatura w większości kraju powinna być zgodna z normą. Możliwe, że 1 listopada będziemy mieli do czynienia z chłodnymi dniami, a termometry mogą wskazać poniżej 10 stopni Celsjusza.
Za to na północy, na Pomorzu, może być cieplej, co sprawi, że Dzień Wszystkich Świętych będzie przyjemniejszy niż w innych częściach kraju.
Zaskakujące opady deszczu
Prognozy wskazują również, że na początku listopada nieco więcej deszczu może spaść w południowym zachodzie Polski. Deszczowe dni mogą przyjść do Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Małopolski, gdzie suma opadów może przewyższyć normę dla tego okresu. W pozostałych regionach kraju opady powinny pozostać w normie.
Wielu miejscach może być stosunkowo spokojnie, jednak nie można wykluczyć przelotnych deszczy oraz silniejszych podmuchów wiatru.
Prognozy obarczone ryzykiem błędu
Warto pamiętać, że prognozy długoterminowe są obarczone dużym ryzykiem błędu. Przewidywanie pogody z tak dużym wyprzedzeniem jest niezwykle trudne, nawet przy nowoczesnych technologiach wykorzystywanych przez meteorologów. Dlatego warto na bieżąco śledzić aktualne informacji pogodowe.
Bądź na bieżąco i dołącz do grona ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage! Polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj nasze artykuły!
Źródło/foto: Interia