Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Dlaczego prezydent Duda skierował list do Tuska? Wyjaśnienia doradcy głowy państwa

Prezydent Andrzej Duda wystosował do rządu pismo dotyczące możliwości przybycia premiera Izraela na obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu. Jak zaznaczył doradca prezydenta, Łukasz Rzepecki, decyzja ta była uzasadniona z racji na utrzymanie dobrych relacji z USA. Podkreślił również, że dokonana przez rząd uchwała potwierdza znaczenie wcześniejszego wystąpienia prezydenta, zwłaszcza w kontekście potencjalnych konsekwencji, jakie mogłyby wyniknąć z ewentualnego aresztowania Netanjahu w Polsce.

Kontekst polityczny i relacje międzynarodowe

W trakcie rozmowy w radiowej „Trójce” Rzepecki wskazał, że prezydent Duda, dbając o wizerunek Polski na arenie międzynarodowej oraz o relacje z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi, zdecydował się na taki krok. Stwierdził, że jeśli premier Izraela przybyłby na obchody i zostałby zatrzymany, mogłoby to skutkować międzynarodowym skandalem, a Polska znalazłaby się w niekorzystnej sytuacji publicznej.

Wzajemne zapewnienia

Jak poinformował Rzepecki, istnieje obawa, że z takiego rozwoju sytuacji mógłby cieszyć się prezydent Rosji, Władimir Putin, który mógłby wykorzystać tę sytuację do osłabienia relacji Polski z Stanami Zjednoczonymi. Podkreślił, że aktualna uchwała rządu jest dowodem na to, że prezydenckie pismo było zasadne, a najważniejsze jest zapewnienie spokojnych obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

Do tej pory nie ma potwierdzonych informacji o planowanym udziale Netanjahu w uroczystościach. Jak podaje „Times of Israel”, premier Izraela najprawdopodobniej nie przybędzie na obchody, a państwo Izrael ma reprezentować minister edukacji, Yoav Kisch.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

W międzyczasie, premier Donald Tusk w odpowiedzi na pismo Dudy zapewnił, że Netanjahu nie będzie narażony na aresztowanie po przylocie do Polski. Podkreślił, że kluczowe jest, aby liderzy Izraela mogli bezpiecznie wziąć udział w obchodach, jednocześnie zaznaczając, że jego osobna ocena działań premiera Izraela jest kwestią odrębną.

Na końcu warto zauważyć, że rząd przyjął uchwałę, w której zobowiązał się do zapewnienia bezpiecznego udziału przedstawicieli Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, mając na uwadze nakaz aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z oskarżeniem Netanjahu o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie