Dzisiaj jest 20 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Dlaczego niemal każdy Afrykańczyk marzy o emigracji? Oto kraje, które przyciągają największą liczbę migrantów.

Przeszło jedna trzecia młodych Afrykanów ma w planach wyjazd z kontynentu. Z najnowszych badań wynika, że aż 58 procent badanych zamierza emigrować w ciągu najbliższych trzech lat. Motywacją są przede wszystkim chęci znalezienia lepszej pracy, kontynuowania edukacji oraz ucieczka przed korupcyjnymi praktykami rządów w ich krajach. Respondentów przyciągają głównie europejskie państwa, które widzą jako potencjalne miejsca osiedlenia.

Wyniki badań

Wyniki trzeciej edycji badań przeprowadzonych przez Fundację Ichikowitz z siedzibą w Johannesburgu zostały ogłoszone we wtorek. Analizowano sytuację młodych ludzi w wieku od 18 do 24 lat w szesnastu afrykańskich krajach, w tym w Demokratycznej Republice Konga, Kenii, Afryce Południowej i Nigerii. W badaniach uczestniczyło 5 604 osoby, które odpowiadały na pytania dotyczące ich przyszłych planów.

Preferencje emigracyjne

Wyniki wskazują, że troje na pięcioro ankietowanych (58 proc.) określiło, że „prawdopodobnie” lub „bardzo prawdopodobnie” planuje emigrację w najbliższym czasie. Najczęściej wymienianymi krajami jako cele emigracji są Francja, Wielka Brytania, Niemcy oraz Hiszpania. Najistotniejszym powodem decyzji o wyjeździe jest niepewna sytuacja polityczna i korupcja w ojczyźnie.

Problemy z przyjmowaniem migrantów

Mimo masowych pragnień ucieczki do Europy, władze Hiszpanii nie wykazują szczególnej chęci do przyjmowania migrantów. Obawy związane z napływem obcokrajowców skłaniają rząd do rozważania wysłania żołnierzy do Afryki w celu powstrzymania tej fali. Jak wskazuje Joanna Dressler z Polsat News, Madryt przewiduje, że na Wyspy Kanaryjskie do końca roku dotrze około 150 tys. cudzoziemców. Jednocześnie liczba migrantów z Afryki Zachodniej wzrosła o 154 proc. w porównaniu z poprzednimi latami, co potwierdza, że trudne podróże przez morze nie zniechęcają do podejmowania ryzyka w poszukiwaniu lepszych warunków życia.

Bądź na bieżąco i dołącz do grona ponad 200 tys. naszych obserwujących. Polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj nasze artykuły!

INTERIA.PL/PAP

Źródło/foto: Interia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie