Dzisiaj jest 9 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Dialog na temat hejtu – spotkanie policji z młodzieżą

Hejt to zjawisko społeczne, które powstaje w wyniku deprecjacji, dążenia do dominacji lub nienawiści względem konkretnej osoby czy grupy. Termin ten pochodzi od angielskiego słowa „hate”, co oznacza nienawiść. Być może dlatego tak łatwo przychodzi nam obrażanie innych. Można postawić pytanie, czy w ten sposób czujemy się lepiej? Może prawdziwe źródło tej nienawiści kryje się gdzie indziej, niż w komentowanej treści. Faktem jest, że człowiek spełniony i szczęśliwy nie poświęca czasu na sprawianie przykrości innym; jest zbyt zajęty swoimi obowiązkami, pasjami oraz marzeniami.

Skala problemu hejtu w Internecie

Hejt jako zjawisko społeczne ma niewątpliwie negatywne skutki i może przybierać różne formy. To nie tylko obraźliwe słowa, ale również memy, przerobione nagrania czy zdjęcia. Dzięki ogromnemu zasięgowi internetu, hejt najczęściej rozprzestrzenia się w sieci. Z danych policyjnych wynika, że ofiarami hejtu mogą być zarówno pojedyncze osoby, grupy, jak i różnorodne instytucje. Mowa nienawiści, która jest synonimem hejtu, rodzi się z przekonania, że każdy ma prawo do krytyki bez ponoszenia konsekwencji. Należy jednak podkreślić, że konstruktywna krytyka różni się od hejtu, który z zasady ma na celu poniżanie innych.

Znaczenie działań profilaktycznych

W ostatnich latach problem hejtu zyskał na wadze w przestrzeni publicznej, a w wielu przypadkach prowadzi do tragicznych konsekwencji. Zjawisko to dotyka nie tylko młodzieży, ale również dorosłych. Dlatego wszelkie działania profilaktyczne są niezwykle istotne. Świadomość społeczna o konsekwencjach mowy nienawiści jest niezbędna, aby wspólnie przeciwdziałać krzywdzie wyrządzanej innym. Ci, którzy wyśmiewają i szydzą, często są słabi; to ci silni wspierają i pomagają.

Spotkanie z młodzieżą – droga do szacunku i tolerancji

Ostatnio w olszańskiej podstawówce zorganizowano spotkanie mające na celu promowanie wzajemnego szacunku, tolerancji oraz niewyniesionej chęci niesienia pomocy innym. Policjantka, prowadząca spotkanie, podkreśliła rolę cyberprzestrzeni jako katalizatora, który potęguje zjawisko przemocy psychicznej. Wspomniała, że współczesna młodzież ma łatwy dostęp do mediów społecznościowych, gdzie mogą mieć miejsce różnorodne formy wyśmiewania, hejtu czy rozpowszechniania kompromitujących materiałów. Co więcej, młodzi często nie zdają sobie sprawy, że treści publikowane w internecie nigdy nie znikają całkowicie, co może prowadzić do długofalowych i negatywnych skutków.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie