Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Decyzje sądów wywołały burzę w sieci. Co czeka Tuska po czarnym piątku?

Decyzje sądów w sprawie Prokuratury Krajowej oraz Marcina Romanowskiego wywołały głębokie podziały na polskiej scenie politycznej. Z jednej strony pojawiają się komentarze mówiące o „czarnym piątku dla Tuska i związanych z Bodnarem uzurpatorów”, z drugiej – głosy, które twierdzą, że to jedynie „opinia trzech gości”. Oba orzeczenia spotkały się z krytyką ze strony ministra sprawiedliwości oraz Prokuratury Krajowej.

Reakcje na orzeczenia sądowe

Decyzja Sądu Najwyższego dotycząca Prokuratury Krajowej oraz postanowienie Sądu Okręgowego, które nie dopuściło do aresztowania Marcina Romanowskiego, zainicjowały burzę komentarzy w przestrzeni medialnej.

Europoseł Michał Szczerba podkreślił, że „piątkowe stanowisko trzech 'neosędziów’ w kwestii świadka na ślubie Ziobry nie jest uchwałą Sądu Najwyższego i nie ma mocy wiążącej”, nawiązując do sprawy prokuratora Dariusza Barskiego.

Marcin Romanowski ocenił te decyzje jako „czarny piątek” dla Donalda Tuska, twierdząc, że umożliwią one wyprowadzenie Polski z stanu bezprawia. „Po decyzji SN i SO jest dzisiaj 2:0 dla Polski. Ten dzień to ważny krok w kierunku przywrócenia porządku i odpowiedzialności za bezprawie” – skomentował na platformie X.

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro również wyraził swoje zaniepokojenie, stwierdzając, że orzeczenie Sądu Najwyższego potwierdza złamanie prawa przez Donalda Tuska oraz Adama Bodnara, a Dariusz Barski powinien być uznawany za legalnego Prokuratora Krajowego.

Krytyka i kontrowersje

Roman Giertych zauważył z kolei, że decyzja Sądu Najwyższego to w rzeczywistości tylko „opinia trzech gości”, a nie formalny wyrok sądowy. Twierdzenie to podkreśla, iż „osoby te” zostały wyłonione w wyniku niekonstytucyjnego procesu.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar również skomentował sprawę, wskazując na próbę upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości przez „neosędziów”. Jego zdaniem, celem tych działań było zablokowanie procesu rozliczeń.

„Dzisiejsze stanowisko trzech neosędziów nie jest uchwałą Sądu Najwyższego i nie jest wiążące. Nie ustąpię w działaniach na rzecz przywrócenia niezależnego sądownictwa” – zaznaczył w mediach społecznościowych.

Szerszy kontekst sytuacji

Wydane orzeczenie Izby Karnej Sądu Najwyższego, które uznało przywrócenie Dariusza Barskiego do pracy w Prokuraturze Krajowej w 2022 roku za skuteczne i wiążące, miało swoje źródło w długotrwałym sporze dotyczącym tej instytucji. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wcześniej twierdził, że powołanie Barskiego było bezprawne. W związku z tym jego miejsce w Prokuraturze Krajowej tymczasowo zajmował Jacek Bilewicz, a na nowego prokuratora krajowego w drugiej połowie lutego został powołany Dariusz Korneluk.

Ostatecznie, Sąd Okręgowy podtrzymał decyzję o braku aresztu dla Marcina Romanowskiego, który był wiceprzewodniczącym resortu sprawiedliwości w latach 2019-2023. Sytuacja ta zyskuje na znaczeniu w kontekście toczącego się śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości, a Romanowski ma na sobie ciążące 11 zarzutów.

Warto wspomnieć, że w lipcu bieżącego roku warszawski sąd rejonowy uznał, iż Romanowski może pozostać na wolności dzięki immunitetowi Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, mimo wcześniejszego uchwały Sejmu o uchwałaniu immunitetu poselskiego.

Bądź na bieżąco i dołącz do grona ponad 200 tys. obserwujących nas na Facebooku, aby komentować nasze artykuły i być informowanym o najnowszych wydarzeniach!

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie