Sejm podjął decyzję o przekazaniu obywatelskiego projektu ustawy dotyczącego Centralnego Portu Komunikacyjnego do rozpatrzenia w komisji infrastruktury. Wcześniej, wniosek o jego odrzucenie na pierwszym etapie procedury złożyła Koalicja Obywatelska.
Głosowanie na horyzoncie
Wniosek KO miał być głosowany przez posłów w środę wieczorem, jednak marszałek Sejmu, w obliczu braku przeciwności, ogłosił, że projekt zostanie skierowany bezpośrednio do komisji infrastruktury.
Co zawiera projekt?
Obywatelski projekt nakłada na rząd, pełnomocnika ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz zainteresowane organy administracji rządowej i spółkę celową CPK obowiązek realizacji programu w zgodzie z wytycznymi przyjętymi w uchwale z dnia 24 października 2023 roku. Program ten, zatytułowany „Program Inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap II. 2024-2030”, określa szczegółowy harmonogram oraz ramy realizacji inwestycji związanych z utworzeniem tego kluczowego hubu komunikacyjnego w Polsce.
Kwestia CPK budzi wiele emocji i dyskusji, nie tylko ze względu na ogromne inwestycje, które się z nią wiążą, ale także na wpływ, jaki projekt będzie miał na przyszłość transportu w kraju. Mimo że działania rządu stają się coraz bardziej intensywne, opinie społeczności są podzielone. Tylko czas pokaże, jaką drogą podążą inwestycje w polską infrastrukturę.