Siły pokojowe ONZ w południowym Libanie pozostaną na obszarze przygranicznym. O decyzji tej poinformował rzecznik Tymczasowych Sił Zbrojnych ONZ w Libanie, Andrea Tenenti, mimo że ostatnie izraelskie ostrzały doprowadziły do ranienia pięciu żołnierzy misji UNIFIL. W odpowiedzi na te wydarzenia, z inicjatywy Polski, grupa 34 państw zaangażowanych w misję wydała wspólne oświadczenie, potępiające ataki oraz wzywające do zapewnienia ochrony personelowi ONZ.
Wsparcie dla misji UNIFIL
Tenenti zaznaczył, że eskalacja działań Izraela przeciwko Hezbollahowi stwarza poważne ryzyko przekształcenia konfliktu w regionalny kryzys, którego skutki mogłyby być katastrofalne. Podkreślił, że jedynym sensownym rozwiązaniem pozostaje dyplomacja. Krótko po jego wypowiedzi UNIFIL potwierdził, iż pięciu żołnierzy zostało rannych w wyniku działań najprawdopodobniej izraelskiego wojska.
Rzecznik UNIFIL poinformował, że Izrael wystąpił z prośbą o wycofanie sił z obszaru do pięciu kilometrów od tzw. niebieskiej linii, oddzielającej oba kraje, jednak siły pokojowe odmówiły. – Zdecydowaliśmy jednogłośnie o kontynuacji misji, ponieważ jest to kluczowe dla dalszej obecności ONZ w regionie oraz dla przekazywania informacji Radzie Bezpieczeństwa – dodał Tenenti.
Oświadczenie międzynarodowe
Wczoraj, prezydent Irlandii, Michael Higgins, wyraził oburzenie z powodu działań Izraela, który domagał się ewakuacji UNIFIL z pozycji w regionie. Misja, która liczy około 9,5 tysiąca żołnierzy z różnych krajów, została powołana do monitorowania przestrzegania zawieszenia broni po wojnie Izraela z Hezbollahem w 2006 roku.
Choć Izrael nie zgłosił formalnej prośby o ewakuację siedziby UNIFIL w Nakurze, to w ostatnim czasie siły ONZ wielokrotnie były celem ostrzałów ze strony izraelskiej armii, co spotkało się z falą krytyki ze strony zachodnich przywódców. Łącznie czterech żołnierzy zostało rannych, a piąty został poszkodowany w piątek wieczorem.
W sobotę, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło, że dzięki inicjatywie Polski, państwa uczestniczące w misji pokojowej UNIFIL, w tym trzej stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ, wystosowały wspólne oświadczenie. Apelują one o natychmiastowe zaprzestanie ataków na bazy UNIFIL oraz zapewnienie ochrony personnelowi ONZ. Wyraźnie podkreślono, że ataki muszą być niezwłocznie przerwane i starannie zbadane.
Wszystkie państwa wyraziły także swoje pełne wsparcie dla misji UNIFIL, która ma na celu zapewnienie stabilizacji i trwałego pokoju w południowym Libanie oraz na całym Bliskim Wschodzie, zgodnie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Oświadczenie to trafiło do Sekretarza Generalnego ONZ, António Guterresa, Przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego, Philemona Yanga, oraz do Zastępcy Sekretarza Generalnego ds. Operacji Pokojowych, Jean-Pierre’a Lacroix, a także członków Rady Bezpieczeństwa.
Źródło/foto: Interia