Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak, potwierdził, że PKW zdecydowała się na przyjęcie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Taka decyzja była oczekiwana, ponieważ pojawiły się wcześniejsze nieoficjalne informacje w tej sprawie. Marciniak zaznaczył, że uchwała jest „nietypowa”, ponieważ dotyczy także Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w Sądzie Najwyższym.
Przyjęcie Sprawozdania i Postanowienie Sądu Najwyższego
PKW podjęła uchwałę zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego, które miało miejsce 11 grudnia 2024 roku, co oznacza, że sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości zostało przyjęte. Marciniak dodał, że ta uchwała jest szczególna, albowiem obejmuje również drugi paragraf dotyczący statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Przewodniczący podkreślił, że PKW nie odnosi się do tego, czy ta Izba jest sądem w rozumieniu konstytucji, ani nie ocenia skutków orzeczenia.
Głosowanie i Ostateczna Decyzja
Marciniak poinformował, że uchwała została przyjęta większością głosów. Spośród dziewięciu członków PKW czterech opowiedziało się za przyjęciem sprawozdania, trzech było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. W wyniku tego głosowania uchwała nie może być zaskarżona.
Wcześniejsze doniesienia wskazywały, że za przyjęciem sprawozdania głosowali Marciniak, Wojciech Sych, Arkadiusz Pikulik oraz Mirosław Suski, natomiast przeciwni byli Ryszard Kalisz, Paweł Gieras i Maciej Kliś. Ryszard Balicki i Konrad Składowski wstrzymali się od głosu.
Przekazanie Uchwały do Ministerstwa Finansów
Uchwała ma być przekazana do Ministerstwa Finansów najpóźniej we wtorek. Marciniak zaznaczył, że minister powinien zrealizować ją niezwłocznie. Dodał też, że planuje wkrótce zorganizować spotkanie z I Prezesem Sądu Najwyższego w celu omówienia składów orzekających w sprawach wyborczych.
Kontrowersje w Sprawie Subwencji dla PiS
Przypomnijmy, że 11 grudnia Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN przyjęła skargę Prawa i Sprawiedliwości odnośnie do wcześniejszego odrzucenia sprawozdania finansowego przez PKW. 16 grudnia PKW, w wyniku dyskusji, zdecydowała o odroczeniu dalszych obrad do czasu wyjaśnienia statusu prawnego Izby Kontroli, który pozostaje przedmiotem kontrowersji m.in. wśród rządzących oraz części członków PKW.
Pomimo planowanego powrotu sprawy do PKW 23 grudnia, do tego nie doszło. Jak wyjaśnił Marciniak, czterech członków Komisji sprzeciwiło się przyjęciu uchwały w trybie obiegowym, co skutkuje koniecznością wyznaczenia terminu na posiedzenie w tej sprawie.
Źródło/foto: Polsat News