Dzisiaj jest 20 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Decyzja sądu w sporze między likwidatorem TVP a przewodniczącym KRRiT

Sąd Okręgowy w Warszawie całkowicie uznał odwołanie likwidatora Telewizji Polskiej, Daniela Gorgosza, uchylając tym samym decyzję przewodniczącego KRRiT, Macieja Świrskiego, o nałożeniu kary w wysokości 145 tys. złotych – poinformowało Centrum Informacji TVP.

W marcu bieżącego roku przewodniczący KRRiT, Maciej Świrski, nałożył na Daniel Gorgosza karę finansową w wysokości 145 tysięcy złotych. Decyzja ta została podjęta z powodu rzekomego nieudzielenia informacji, do których KRRiT według Świrskiego miała prawo.

O nałożeniu kary Maciej Świrski ogłosił na portalu X, zaznaczając, że była to konsekwencja „uporczywych odmów wypełniania obowiązków” wynikających z ustawy o radiofonii i telewizji. W swoim oświadczeniu napisał: „Wobec uporczywych odmów wypełnienia obowiązków przewidzianych w ustawie o radiofonii i telewizji, w szczególności zgodnie z jej art. 10 ust. 2, jako przewodniczący KRRiT, postanowiłem nałożyć na pana Daniela Gorgosza karę pieniężną w wysokości 145 tys. zł.”.

Daniel Gorgosz twierdzi, że o decyzji Świrskiego dowiedział się z mediów społecznościowych, a sama decyzja nie została mu jeszcze doręczona. W swoim oświadczeniu stwierdził, że jest zdumiony publikacją jej treści przed formalnym powiadomieniem go o niej. „Jest rzeczą zaskakującą zamieszczanie jej treści przez przewodniczącego KRRiT na portalu społecznościowym, zanim dotarła ona do głównego zainteresowanego” – napisał.

Likwidator zapowiedział, że po zapoznaniu się z pełną treścią decyzji podejmie odpowiednie kroki prawne, mające na celu jej zaskarżenie. Zaznaczył, że nie może być mowy o jakichkolwiek „uporczywych odmowach”, a wręcz przeciwnie – to przewodniczący KRRiT wielokrotnie wzywał jego spółkę do przedstawiania dokumentów i informacji, przekraczając swoje uprawnienia.

Sąd Unieważnia Decyzję KRRiT

Sąd Okręgowy w Warszawie postanowił uchylić decyzję przewodniczącego KRRiT o nałożeniu kary na likwidatora TVP. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. W ustnym uzasadnieniu sąd stwierdził, że decyzja była wadliwa, podkreślając brak podstaw do żądania informacji na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji, a także wstrzymał wykonalność tej decyzji do czasu zakończenia postępowania.

Telewizja Polska wspomniała, że to kolejna decyzja przewodniczącego KRRiT, która została uznana za bezprawną przez sąd. Poinformowano również, że sądy w podobnych sprawach dotyczących przekazywania środków z abonamentu konsekwentnie wydają postanowienia odmowne, argumentując brakiem podstaw do przyjęcia wniosków.

Bądź na bieżąco z naszą redakcją i dołącz do grona 200 tys. obserwujących nasz fanpage. Polub Interia Wydarzenia na Facebooku i bierz aktywny udział w dyskusji!

Źródło/foto: Interia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie