Pobyt w sanatorium za darmo przez miesiąc? To brzmi jak utopia, a jednak jest to możliwe! Osoby, które mają szansę na powrót do pracy po rehabilitacji, mogą skorzystać z oferty ZUS, która pokrywa wszystkie koszty związane z takim wyjazdem. Program prewencji rentowej finansuje nie tylko leczenie, ale również dojazd, zakwaterowanie i wyżywienie. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do tego wsparcia i jak możesz je uzyskać.
Wyjazd do sanatorium bez dodatkowych kosztów
Wielu pacjentów ma trudności z pokryciem wydatków związanych z rehabilitacją, nawet przy wsparciu ZUS. Jednak jest nadzieja dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na takie koszty. Osoby spełniające określone kryteria mają możliwość wyjazdu do sanatorium, nie ponosząc żadnych wydatków własnych.
Na czym polega prewencja rentowa?
Prewencja rentowa to program ZUS, który ma na celu rehabilitację osób zagrożonych utratą zdolności do pracy. Obejmuje głównie pacjentów z problemami zdrowotnymi, którzy mają realną szansę na powrót do aktywności zawodowej po zakończeniu rehabilitacji. Kluczowymi celami tego programu są poprawa stanu zdrowia oraz odzyskanie zdolności do pracy.
Jak skorzystać z programu?
Aby przystąpić do tego programu, musi istnieć możliwość, że pacjent po rehabilitacji odzyska zdolność do pracy. Pacjent powinien również spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków:
- posiadać odpowiednie orzeczenie lekarskie,
- być objęty terapią związana z chorobami przewlekłymi,
- doświadczać dolegliwości mogących wpłynąć na zdolność do pracy.
Skorzystanie z prewencji rentowej to wspaniała okazja, by za darmo odbyć kompleksową rehabilitację, poprawić swoje zdrowie i uzyskać szansę na powrót do pełnej sprawności.
Jak złożyć wniosek?
Warto wiedzieć, że lekarz może wystawić wniosek o rehabilitację, gdy jednocześnie sporządza zwolnienie elektroniczne (e-ZLA). W takim przypadku dokument zostanie automatycznie przesłany do ZUS, co oznacza, że nie musisz go składać osobiście.
Co warto wiedzieć o turnusie rehabilitacyjnym?
Turnus w ramach prewencji rentowej trwa 24 dni, a w razie potrzeby ordynator ośrodka rehabilitacyjnego, przy zgodzie ZUS, może dostosować czas rehabilitacji. Co istotne, ZUS pokrywa wszystkie wydatki związane z takim wyjazdem: leczenie, dojazd, zakwaterowanie oraz wyżywienie. To doskonała forma wsparcia, która może znacząco wpłynąć na życie osób z problemami zdrowotnymi.
Źródło: ZUS.pl
Inne interesujące informacje
Warto wspomnieć, że pacjenci nie muszą czekać na miejsce w sanatorium, co w przeszłości bywało dużym utrudnieniem. Muszą również wiedzieć, że wkrótce mają zniknąć komisje lekarskie w ZUS, a rolę lekarzy orzeczników przejmą pielęgniarki i fizjoterapeuci. Do tego, istnieją możliwości uzyskania wsparcia finansowego na zmianę mieszkania, sięgającego nawet do 150 tys. zł. Ale czy spełniasz wymagania, jakie stawia państwo? O tym warto się dowiedzieć!