Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Czy zwycięstwo Donalda Trumpa pogorszy sytuację bezpieczeństwa Polski?

Obawy Polaków przed ewentualnym triumfem Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA

Niepokój społeczny

Z najnowszego badania, które wykonała firma SW Research na zamówienie „Rzeczpospolitej”, wynika, że aż 43,6 proc. Polaków ma poważne obawy dotyczące potencjalnego wpływu zwycięstwa Donalda Trumpa na bezpieczeństwo naszego kraju. Największe zaniepokojenie odczuwają osoby starsze, które zdecydowanie częściej dostrzegają możliwe zagrożenie.

Opinie wśród społeczeństwa

W sondażu prawie co piąty respondent (19,8 proc.) uważa, że sukces Trumpa mógłby przynieść korzyści i wzmocnić nasze bezpieczeństwo. Warto jednak zauważyć, że 18 proc. badanych nie dostrzega żadnego związku między wynikiem wyborów w USA a sytuacją w Polsce, a 18,6 proc. Polaków nie ma wyrobionego zdania w tej kwestii.

Demograficzne różnice w ocenach

Analiza wskazuje na wyraźną tendencję – obawy związane z prezydenturą Trumpa rosną wraz z wiekiem pytanych. W grupie osób do 24. roku życia jedynie 33 proc. dzieli ten niepokój, zaś wśród osób powyżej 50. roku życia już 48 proc. wykazuje obawy. Zwiększone zaniepokojenie związane jest również z poziomem wykształcenia i dochodami – aż połowa respondentów posiadających wyższe wykształcenie oraz niemal 50 proc. osób z grupy dochodowej 5001-7000 zł netto obawia się rządów Trumpa.

Reakcja mieszkańców większych miast

Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research, zwraca uwagę, że mieszkańcy większych ośrodków miejskich (200-499 tys. mieszkańców) w 54 proc. kojarzą zwycięstwo Trumpa z zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone online w dniach 29-30 października 2024 roku na reprezentatywnej grupie 800 osób powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana losowo-kwotowo, a jej struktura dopasowana do ogólnopolskich danych demograficznych przy użyciu wagi analitycznej.

Podsumowując, wyniki sondażu ukazują znaczący poziom niepokoju w społeczeństwie i jego wpływ na postrzeganie sytuacji międzynarodowej. Wyborcy, z różnymi doświadczeniami życiowymi oraz różnym poziomem wykształcenia, mogą wnieść do debaty politycznej cenny głos o pozytywnych i negatywnych konsekwencjach ewentualnych zmian w amerykańskim rządzie.

Źródło/foto: Onet.pl
SHAWN THEW / PAP

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie