Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Czy Turcja stawia na niepodległość? Nowe państwo na horyzoncie?

Turcja stoi na stanowisku, że jedynym możliwym rozwiązaniem kwestii cypryjskiej jest utworzenie na wyspie dwóch niezależnych państw. Hakan Fidan, szef tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wezwał społeczność międzynarodową do zajęcia jednoznacznego stanowiska w tej sprawie, podkreślając ruch ONZ w kierunku przyszłości Cypru.

Części Cypru – połączenie kultur i konfliktów

Cypr podzielony jest na dwie części: jedną uznawana za europejską i członka Unii Europejskiej, a drugą, turecką, która tworzy quasi-państwo – Cypr Północny. To drugie terytorium jest uznawane jedynie przez Turcję, a cypryjskie społeczeństwo na północy nie rozciąga swojego uznania na międzynarodową scenę.

Grecy cypryjscy, zamieszkający w części zachodniej, identyfikują się z kulturą grecką i dążą do zjednoczenia z Grecją, co Turcja stanowczo odrzuca, twierdząc, że ma prawo do całej wyspy. Cypr Północny zajmuje około 25% ludności i 36% obszaru wyspy, posługując się własnymi instytucjami, takimi jak prezydent oraz parlament, a religią dominującą jest islam. Unia Europejska nie uznaje tego regionu, określając go jako obszar Republiki Cypru pod turecką okupacją.

Zielona linia i napięcia regionalne

Obie części Cypru oddziela tak zwana zielona linia – strefa zdemilitaryzowana, której szerokość waha się od kilku do kilkuset metrów. W Nikozji, stolicy Cypru, linia ta rozdziela miasto na dwie części, pozostając pod nadzorem ONZ i ochraniana przez żołnierzy sił UNFICYP.

Problem podziału wyspy wywołuje napięcia między Grecją a Turcją. W środę Hakan Fidan odwiedził Cypr Północny, gdzie zaproponował nowe podejście do istniejącego sporu, przypominając, że jego kraj uważa, iż utworzenie dwóch suwerennych państw to jedyna sensowna alternatywa. Fidan zaznaczył, że „granice pozostaną takie same, a ludzie tacy sami” oraz wezwał społeczność międzynarodową do rozważenia tej koncepcji.

Szef tureckiego MSZ podkreślił, że obecna rzeczywistość podziału wyspy powinna zostać zalegalizowana w skali międzynarodowej, odniesieniem do innych młodych państw, które uzyskały uznanie, jak Timor Wschodni czy Sudan Południowy. Fidan dodał, że od 1974 roku nie doszło do krwiopelni ani militarnego konfliktu między obiema stronami.

Wzajemna współpraca jako klucz do przyszłości

Fidan zaapelował o odwagę ze strony Greków w dążeniu do nowoczesności oraz pokojowego rozwoju Cypru. Publicznie zaprosił do zwołania spotkania, które miałoby na celu rozwiązanie problemu podziału wyspy, podkreślając, że współpraca przyniesie dobrobyt zarówno mieszkańcom regionu, jak i jego gospodarczym perspektywom.

Jak relacjonuje „Hürriyet Daily News”, sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres, również wzywa do zorganizowania „nieformalnego spotkania” mającego na celu wypracowanie rozwiązania dotyczącego podziału Cypru.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie