Dzisiaj jest 5 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Czy po rekonstrukcji rządu czeka nas nowa jakość? Plany Tuska na przyszłość

Donald Tusk zapowiedział rekonstrukcję rządu po nadchodzących wyborach, deklarując, że będzie on „najmniejszym rządem w Europie”. Premier podkreślił, że planowane są zmiany personalne, jako że liczba ministrów w jego ocenie jest zbyt duża. W artykule „Rzeczpospolitej” wyjawiono, że zmiany mogą objąć między innymi resorty zdrowia oraz edukacji.

NOWA STRUKTURA RZĄDU

— Zamierzamy wprowadzić zmiany systemowe. Nasz rząd nie będzie jednym z największych w Europie, lecz jednym z najmniejszych, jeśli chodzi o jego strukturę — stwierdził Tusk. Szymon Hołownia odebrał jednak te zapowiedzi z dystansem, przyznając, że nikt z jego ugrupowania nie był informowany o planowanych zmianach, podkreślając, że bez zgody Polski 2050 żadne decyzje nie mogą zostać podjęte.

POTENCJALNE POŁĄCZENIA RESORTÓW

„Rzeczpospolita” sugeruje, że jednym z rozważanych pomysłów jest złączenie Ministerstwa Przemysłu z Ministerstwem Rozwoju, tworząc tym samym nowe ministerstwo odpowiedzialne za gospodarkę. Dziennik zauważa również, że rządzący są niezadowoleni z działalności obecnej szefowej resortu przemysłu, prof. Marzeny Czarneckiej.

Po wyborach dojdzie także do odejścia Izabeli Leszczyny, a Ministerstwo Zdrowia ma przejąć Jakub Szulc, obecnie wiceszef NFZ. Tusk rozważa również możliwość połączenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Barbara Nowacka może pożegnać się z ministerialnym stołkiem, jeśli Rafał Trzaskowski zostanie prezydentem i zaprosi ją do pracy w Kancelarii Prezydenta. „Takie przejście mogłoby objąć szerszą grupę osób związanych z Trzaskowskim, które obecnie zasiadają w rządzie” — informuje „Rzeczpospolita”.

REAKCJA RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO

Rafał Trzaskowski odniósł się entuzjastycznie do wizji rekonstrukcji rządu zaprezentowanej przez Tuska. W programie Polsat News przyznał, że zmiany mogłyby uczynić rząd „bardziej efektywnym, sprawczym i szybszym”. — Jeśli rząd ma być jeszcze mniejszy, to można tylko przyklasnąć — dodał.

Źródło: Rzeczpospolita/PAP

Złe wieści z politycznego frontu? Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zamachu stanu w Polsce. Czy to możliwe, aby polityka w naszym kraju wkroczyła na tak niebezpieczną ścieżkę?

A co ze wojną w Ukrainie? Czy możemy się spodziewać końca tego konfliktu? Amerykańska administracja ma przedstawić plan zakończenia walk. Z kolei w Stronie Gazy głos Donald Trumpa budzi mieszane reakcje, a politycy są sceptyczni – czyżby to nie był tylko happening?

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie