Dzisiaj jest 23 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł
Serwis domków holenderskich

Czy domki holenderskie mogą być alternatywą dla tradycyjnego budownictwa?

Domki holenderskie są coraz bardziej popularne w Polsce. Te zazwyczaj niewielkie i mobilne domki zazwyczaj pełnią funkcję rekreacyjną i wypoczynkową. Czy mogą zastąpić normalny dom? Jakie są wady i zalety tego rodzaju rozwiązania?

Domek holenderski to alternatywa dla przyczep kempingowych i kamperów; są częściowo mobilnymi domkami letniskowymi. Chociaż w ofertach wielu producentów dostępne są również modele z kołami, nie są one łatwe w transporcie. Domków letniskowych nie uznaje się za pojazdy, toteż nie są one dopuszczone do ruchu. Na ogół tego typu domów nie przewieziemy z miejsca w miejsce bez specjalnej lawety. Z tego względu to świetna opcja dla tych, którzy posiadają kawałek niezagospodarowanego terenu lub działki, gdzie chcieliby spędzać dłuższe urlopy, ale z różnych przyczyn nie mogą wybudować tam „tradycyjnego” domu.

Domy holenderskie często są wyposażone w instalacje kanalizacyjną, elektryczną i grzewczą. Zawierają też podstawowe meble i sprzęty niezbędne na co dzień: małe AGD i w pełni funkcjonalne sanitariaty. Dzięki dodatkowym pracom adaptacyjnym (domy te nie zawsze są odpowiednio dobrze izolowane) mogą nadawać się do zamieszkania przez cały rok. Zaletą domków holenderskich niewątpliwie jest ich rozmiar – większy od klasycznych przyczep czy kamperów. Typowe modele mają od 20 do 40 metrów kwadratowych (jak kawalerki, czy mieszkania na wynajem tymczasowy) i mają wewnątrz wydzielone salony, kuchnie, łazienki, a czasem także sypialnie. Oczywiście jak wszystko, instalacje w tych domkach lubią się psuć. Na szczęście możemy skorzystać z profesjonalnego serwisu domków holenderskich.

Tego typu obiekty budowane są z blachy i wełny mineralnej, co sprawia, że są one podatne na korozję. Warto jednak szukać producentów oferujących wykonanie domków z innych, trwalszych materiałów. Cena domków holenderskich waha się między 30 – 100 tys. złotych i zależy ona głównie od ich wielkości i rodzaju wykończenia. Warto również zwracać uwagę na koszt transportu domu, ponieważ nie zawsze jest on wliczony w cenę końcową. Dużą popularnością cieszą się obiekty z rynku wtórnego – tam można je kupić już za 10 tys.

Czy warto kupić domek holenderski? Niewielkie obiekty tego typu nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę – wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Jest ono ważne przez 120 dni – po tym czasie domek należy usunąć z zajmowanej działki. Typowym działaniem jest jednak przestawienie domku w inne miejsce i ponowne wystąpienie ze zgłoszeniem.

Decydując się na dom holenderski, warto zwrócić uwagę na właściwości termiczne takiej konstrukcji. Brak lub niewłaściwa izolacja powodują, że latem w upalnej pogodzie wnętrza bardzo się nagrzewają, a zimą odczuwalnie wychładzają. Koszty jego utrzymania będą zależeć od odpowiedniego ocieplenia i izolacji. Możemy także oczywiście zainstalować klimatyzację. Minusem tych obiektów jest również niewielka dźwiękoszczelność – jeśli zależy nam na zwiększeniu tego parametru, należy dodatkowo wyciszać ściany.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie