Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Czy baszar al‑Asad padł ofiarą otrucia? Spekulacje z Moskwy

Zarówno zachodnie, jak i arabskie media doniosły o nagłej chorobie byłego prezydenta Syrii, Baszara al-Asada. Według niepotwierdzonych informacji, obalony dyktator, który znalazł schronienie w Moskwie, mógł paść ofiarą otrucia. Na tę chwilę jego stan zdrowia jest określany jako stabilny. Problemy zdrowotne dotykają także jego żonę, Asmę al-Asad.

Niepokojące wieści z Rosji

Źródłem informacji o chorobie al-Asada jest rosyjski kanał General SVR, prowadzony przez byłego generała wywiadu zagranicznego, który wielokrotnie dostarczał aktualnych wiadomości z Kremla. Wiele z jego nieoficjalnych doniesień okazało się prawdziwych.

Jak relacjonuje General SVR, „istnieją silne przesłanki, sugerujące, że miał miejsce zamach na Baszara al-Asada”. W niedzielę 29 grudnia al-Asad miał problemy z oddychaniem i wezwał pomoc medyczną. Wkrótce zaczął intensywnie kaszleć i krztusić się, a przed przybyciem lekarzy jego stan uległ pogorszeniu.

Tajemnicze okoliczności zdarzeń

Po pierwszych epizodach trudności z oddychaniem, al-Asad doświadczał także bólów głowy i brzucha. Rosyjskie władze zostały poinformowane o jego problemach zdrowotnych, jednak zdecydowały o leczeniu w domu, zakazując transportu do szpitala.

Na początku tygodnia stan byłego prezydenta miał się poprawić. Mimo to, w badaniach znaleziono ślady substancji trujących w jego organizmie. Jak zaznaczono w raporcie przekazanym doradcy Władimira Putina, Nikołajowi Patruszewowi, śledztwo w tej sprawie trwa, lecz jak dotąd nie ustalono, w jaki sposób al-Asad został narażony na truciznę.

Pogarszający się stan zdrowia Asmy al-Asad

Nie tylko Baszar al-Asad boryka się z problemami zdrowotnymi. Brytyjski „The Telegraph” ujawnił, że stan zdrowia Asmy al-Asad znacząco się pogorszył po przeniesieniu do Moskwy. Żona byłego prezydenta od maja zmaga się z ostrą białaczką szpikową, a według źródeł, które cytuje gazeta, jej sytuacja jest tragiczna. „Nie może przebywać z nikim w tym samym pomieszczeniu” – informuje jeden z rozmówców bliski rodzinie.

Asma al-Asad w przeszłości zmagała się również z nowotworem piersi, który udało jej się pokonać w sierpniu 2019 roku.

Początek końca reżimu

W niedzielę 8 grudnia syryjscy rebelianci, wspierani przez organizację Hajat Tahrir asz-Szam, ogłosili zdobycie Damaszku, co oznaczało upadek reżimu Baszara al-Asada. Po tym wydarzeniu były prezydent wraz z rodziną uciekł do stolicy Rosji, co zakończyło pięćdziesięcioletnie rządy jego rodziny. On sam kierował krajem przez 24 lata.

Następnego dnia rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, ogłosił, że rosyjskie władze przyznały al-Asadowi i jego bliskim azyl polityczny, co było decyzją podjętą osobiście przez Władimira Putina.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie