Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Poszukiwany 2024” z udziałem służb mundurowych

W powiecie płockim przeprowadzono ćwiczenia dowódczo-sztabowe, które miały na celu doskonalenie umiejętności w zakresie organizowania i prowadzenia akcji policyjnych oraz współpracy różnych służb w sytuacjach nadzwyczajnych. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Komendę Miejską Policji w Płocku i skupiło się na symulacji poszukiwania zaginionego mężczyzny.

Scenariusz ćwiczeń

W trakcie ćwiczeń na dyżurnego płockiej komendy wpłynęło zgłoszenie o zniknięciu 45-letniego mężczyzny, który zaginął podczas grzybobrania w towarzystwie żony. Kobieta zauważyła, że nie ma kontaktu z mężem i nie może dodzwonić się do niego. Dodała, że ma on problem zdrowotny związany z cukrzycą i nie posiada przy sobie niezbędnych leków. Istniały obawy, że mężczyzna mógł zażyć alkohol i stracić przytomność, a do tego poruszał się przy pomocy kuli.

Akcja ratunkowa

Na miejsce zdarzenia natychmiast wysłano patrol policji, który potwierdził informacje zawarte w zgłoszeniu. Zaginięcie zakwalifikowano jako sytuację najwyższego poziomu alarmowego. Komendant natychmiast podjął decyzję o uruchomieniu alarmu dla wydzielonego stanu jednostki.

W skład sił zaangażowanych w akcję weszli przewodnik z psem tropiącym, operator drona oraz funkcjonariusze straży pożarnej. Dowódca zorganizował zbiórkę, podczas której przekazał policjantom rysopis zaginionego mężczyzny oraz ustalił obszar, w którym miały się odbywać poszukiwania. Na szczęście poszukiwania zakończyły się sukcesem i żywy mężczyzna został odnaleziony. Dowodzący akcją niezwłocznie powiadomił dyżurnego jednostki, który wysłał na miejsce zespół pogotowia ratunkowego. Dzięki sprawnej akcji udało się uratować zaginionego.

Wnioski i cele ćwiczeń

Przeprowadzone działania miały na celu nie tylko doskonalenie umiejętności kadry kierowniczej w organizowaniu działań, ale także skuteczną współpracę między różnymi służbami w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Ćwiczenia posłużyły jako platforma do udoskonalenia przepływu informacji oraz współpracy z podmiotami zewnętrznymi, co jest kluczowe w kontekście prowadzenia akcji ratunkowych i zabezpieczenia miejsc zdarzeń.

Każda taka inicjatywa podkreśla znaczenie sprawności działania służb w obliczu kryzysu, która w realnym życiu mogłaby zadecydować o czyimś losie.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie