Dzisiaj jest 21 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Cudzoziemki w Polsce: najwięcej porodów z trzech dominujących narodów

W Polsce rośnie odsetek urodzeń dzieci przez matki cudzoziemskie, co zostało potwierdzone przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W 2023 roku stanowiły one 6,7 proc. wszystkich urodzeń, co w porównaniu z latami ubiegłymi oznacza znaczny wzrost — w 2022 roku było to 5,5 proc., a w 2021 roku zaledwie 2,7 proc.

WZRASTAJĄCA LICZBA URODZEŃ CUDZOZIEMEK

GUS zauważa, że liczba urodzeń dzieci przez matki bez polskiego obywatelstwa, które na stałe osiedlają się w Polsce, wzrosła ponad dziesięciokrotnie w ostatnich latach. Wśród cudzoziemek, które decydują się na macierzyństwo w Polsce, przeważają Ukrainki, Białorusinki oraz Rosjanki. Na uwagę zasługuje również obecność matek z Azji, w tym obywateli Wietnamu, Indii, Gruzji i Filipin.

W 2017 roku, kiedy to urodziło się w Polsce 403 tys. dzieci, matki cudzoziemki przyczyniły się jedynie do 1 proc. urodzeń, co przekłada się na około 4 tys. dzieci. Sytuacja zaczęła się zmieniać po 2020 roku, gdy w pierwszym roku pandemii COVID-19 cudzoziemki urodziły 5 tys. dzieci, co stanowiło mniej niż 1,5 proc. wszystkich urodzeń.

WYNIKI Z LAT UBIEGŁYCH

W 2021 roku w Polsce urodziło się 331 tys. dzieci, z czego matki cudzoziemskie urodziły 7 tys., co stanowi 2 proc. Łatwo dostrzec znaczący wzrost w 2022 roku, kiedy to na skutek wojny w Ukrainie liczba urodzeń przez cudzoziemki wzrosła do 15 tys. wśród 305 tys. wszystkich urodzeń, co już blisko 5 proc.

Obecnie problemem, z którym zmaga się Polska, jest kryzys demograficzny. GUS ostrzega, że obecny stan rzeczy może potrwać dłużej. Według szacunków, do 2060 roku liczba ludności Polski ma zmniejszyć się o 6,7 mln osób. W 2023 roku zarejestrowano spadek liczby urodzeń, co stanowi potwierdzenie tego, że Polska znowu znalazła się w kryzysie demograficznym, częściowo przypominającym sytuację lat 1997-2007.

WYZWAŃ DEMOGRAFICZNYCH CIĄG DALSZY

Aby demografia wróciła na właściwe tory, na każde 100 kobiet w wieku 15-49 lat powinno przypadać co najmniej 210-215 urodzeń rocznie. Obecnie wskaźnik ten wynosi tylko około 116. Taki stan może być efektem odkładania decyzji o zakładaniu rodziny, mniejszych rodzin lub samotnego życia przez młodych ludzi, co według GUS grozi tzw. pułapką niskiej płodności.

Mediana wieku ludności w Polsce ma przekroczyć 50,25 lat, co oznacza, że liczba obywateli kraju z wiekiem powyżej 50 lat będzie stale rosnąć. Oznacza to także, że przyszłość demograficzna Polski wymaga pilnych działań, aby uniknąć kryzyu, który odczujemy wszyscy.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie