Dzisiaj jest 21 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Cudzoziemcy odesłani z Niemiec do Polski. Rosjanie w czołówce statystyk

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2024 roku, na podstawie umów o readmisji oraz porozumienia Dublin III, do Polski zostało przekazanych 570 cudzoziemców z Niemiec. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowili obywatele Federacji Rosyjskiej. To dane opublikowane przez Straż Graniczną, które wskazują, że liczba takich przypadków znacznie spadła w porównaniu do roku ubiegłego, kiedy to dokonano ponad 900 przekazów.

Zmiany w liczbach przekazanych cudzoziemców

Warto odnotować, że w 2022 roku Polska przyjęła przeszło 600 cudzoziemców, z dominującą grupą obywateli Gruzji. W najnowszym raporcie wskazano również, że w okresie od października 2023 do końca sierpnia 2024 w Brandenburgii, podczas kontroli granicznych, zarejestrowano ponad 10 tys. nieuprawnionych wejść, a 5,1 tys. osób zostało zawróconych.

Rola Straży Granicznej

Rzecznik Straży Granicznej, ppłk SG Andrzej Juźwiak, podkreślił, że funkcjonariusze tej formacji nie prowadzą kontroli na granicach wewnętrznych, w tym z Niemcami. Zamiast tego, patrole mobilne są zaangażowane w działania mające na celu sprawdzanie legalności pobytu cudzoziemców w rejonach, gdzie mogą występować nielegalne przekroczenia granicy. Od początku roku do połowy października zatrzymano niemal 3,2 tys. cudzoziemców, podczas gdy całkowita liczba legitymacji wyniosła blisko 59 tys.

Współpraca z Niemiecką Policją

W zakresie walki z nielegalną migracją, funkcjonariusze Nadodrzańskiego oraz Morskiego Oddziału Straży Granicznej współpracują z niemiecką policją poprzez organizację wspólnych patroli, funkcjonowanie wspólnych placówek oraz wymianę informacji za pośrednictwem Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku.

Podstawy prawne readmisji

Cudzoziemcy są przekazywani do Polski na mocy readmisji oraz innych porozumień, w tym Dublin III, które określa odpowiedzialność państw członkowskich za rozpatrzenie wniosków azylowych. Polska, zgodnie z tymi regulacjami, jest zobowiązana do przyjmowania cudzoziemców z innych krajów unijnych zgodnie z zasadą wskazania państwa pierwszego wjazdu.

Od momentu nasilenia się presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej, liczba przekazywanych do Polski cudzoziemców wzrosła. Niemcy są głównym krajem, z którego osoby te są odesyłane. Po wprowadzeniu stacjonarnych kontroli na granice, media informowały o incydentach, w których niemiecka policja przywoziła migrantów do Polski. Do jednego z takich przypadków doszło w Osinowie Dolnym, co wywołało dyskusje na najwyższych szczeblach rządowych, a strona niemiecka przeprosiła za niezgodne z procedurami działania.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie