Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Ciemność w kraju: Sabotaż czy awaria? Jakie są przyczyny kryzysu energetycznego?

Wszystkie 24 stany Wenezueli, według oświadczenia ministra ds. komunikacji Freddy’ego Naneza, zostały całkowicie lub częściowo pozbawione dostępu do prądu. Rząd Nicolasa Maduro wskazuje na „sabotaż elektryczny”, oskarżając bez dowodów opozycję o ten czyn. Od momentu lipcowych wyborów prezydenckich nasilały się represje wobec wenezuelskiej opozycji.

FALSZYWE OSKARŻENIA I SABOTAŻ

Nicolas Maduro, którego opozycja oskarża o sfałszowanie ostatnich wyborów, regularnie kieruje oskarżenia w stronę swoich politycznych przeciwników, zarzucając im ataki na sieć elektryczną. Opozycja zdecydowanie odrzuca te twierdzenia.

„Znów staliśmy się ofiarami sabotażu elektrycznego” – mówił Nanez w piątkowy poranek, nie prezentując jednak żadnych dowodów na poparcie tych słów. W ciągu kilku godzin zaczęto przywracać dostawy prądu, m.in. w stolicy – Caracas, a także w Maracaibo, Valencji i Puerto Ordaz, jak informowała agencja Reutera, powołując się na lokalne źródła.

STOPNIOWE PRZYWRACANIE ENERGII

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Diosdado Cabello, zaznaczył w państwowej telewizji, że dostawy energii będą wznawiane stopniowo, zaczynając od Caracas. W międzyczasie blackout poważnie wpłynął na funkcjonowanie państwowego koncernu naftowego PDVSA, w tym największego terminala załadunku tankowców w Puerto Jose, przez który transferowana jest około 70 proc. wenezuelskiego eksportu ropy.

W obliczu przerw w dostawach prądu mieszkańcy zaczęli masowo gromadzić zapasy paliwa i żywności. Mieszkanka Barquisimeto, Alexa Rivas, relacjonowała dla Reutera, że przed stacjami benzynowymi tworzyły się pięciokilometrowe kolejki samochodów.

REAKCJA NA WYBORY

Władze w Caracas ogłosiły Maduro zwycięzcą wyborów prezydenckich z 28 lipca, jednak nie przedstawiły substancjalnych dowodów, takich jak dokumenty z głosowania. Opozycja, z kolei, zaprezentowała materiały sugerujące, iż ich kandydat, Edmundo Gonzalez Urrutia, zdobył przytłaczającą większość głosów.

W wyniku tych wydarzeń poruszenie w społeczeństwie zaowocowało masowymi protestami, brutalnie tłumionymi przez policję. Zgodnie z danymi oficjalnymi, podczas zamieszek zginęło co najmniej 27 osób, a około 2400 zostało zatrzymanych.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie