Mykoplazma staje się zagrożeniem dla Polaków. Choroba przenoszona drogą kropelkową jest odporna na tradycyjne antybiotyki, co prowadzi do wzrostu liczby pacjentów w szpitalach. Objawy zakażenia przypominają te występujące przy przeziębieniu, dlatego warto wiedzieć, na co szczególnie zwrócić uwagę.
Grupa ryzyka
Najbardziej podatne na infekcję mykoplazmą są dzieci oraz osoby cierpiące na astmę. Zakażenie przenosi się w sposób kropelkowy.
Objawy zakażenia
Zainfekowani mogą odczuwać ból gardła, głowy, mięśni oraz ucha. Dodatkowo mogą wystąpić kaszel, katar i gorączka, co sprawia, że choroba łatwo mylona jest z przeziębieniem.
Niebezpieczeństwo zapalenia płuc
Mykoplazma określana jest w medycynie jako choroba białych płuc. Dlatego też intensywny, uciążliwy kaszel często prowadzi do zapalenia płuc, które na zdjęciach rentgenowskich wygląda białawo.
Trendy w szpitalach
Ostatnie dane wskazują na niepokojący wzrost liczby przypadków mykoplazmy w polskich szpitalach. W niektórych placówkach zanotowano nawet 40-procentowy wzrost nowych zachorowań.
Risks and Complications
Zapalenie płuc to tylko jedna z wielu możliwości, jakie niesie ze sobą nieleczenie zakażenia. Ignorowanie symptomów może prowadzić do poważnych problemów, takich jak zapalenie mózgu, zapalenie mięśnia sercowego czy uszkodzenie nerwu wzrokowego. Istnieje także ryzyko wystąpienia ostrej niewydolności oddechowej.
Dlaczego nie działają antybiotyki?
Mykoplazma jest bakterią pozbawioną ściany komórkowej, co czyni tradycyjne antybiotyki, które działają na poziomie ściany komórkowej, nieskutecznymi. Elżbieta Żuchnik, kierowniczka oddziału pediatrycznego w Bełżycach, w rozmowie z Polsat News podkreśliła, że konieczne jest szukanie innych metod leczenia.
Choroba mykoplazmowa wymaga uwagi, a w sytuacji wystąpienia objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Źródło/foto: Interia